Лепи градови, лепо горе: Побуна гладних у већем ентитету

"Павел, неман је пред вратима" Пише: Александар Савановић Након што се дим на ратишту Федерације слегао, и страсти полако смириле, можемо се хладне главе запитати шта се заправо тамо догодило? Анализе које смо у претходним данима могли чути, крећу се од социјалне побуне до разних изведби теорија завјере. Спектар тема укључује једнако широку палету: објективно […]

понедељак, фебруар 10, 2014 / 09:42

"Павел, неман је пред вратима"

Пише: Александар Савановић

Након што се дим на ратишту Федерације слегао, и страсти полако смириле, можемо се хладне главе запитати шта се заправо тамо догодило? Анализе које смо у претходним данима могли чути, крећу се од социјалне побуне до разних изведби теорија завјере.

Спектар тема укључује једнако широку палету: објективно постојеће сиромаштво, интересе појединих политичких фактора, могуће политичке процесе попут ревизије дејтонског или вашингтонског споразума, различите интересе различитих иностраних центара моћи итд. Очигледно је да још увијек није могуће дати коначну дијагнозу о чему се у овој комплексној кризи ради и тек ћемо у наредним данима моћи сазнати више. Ипак, неке се темељне ствари могу већ сада констатовати.

Прво, кристално јасно је да се догодила побуна гладних, осиромашених и у безнађе гурнутих људи. Свако ко је могао да на ТВ екранима погледа избезумљена очајничка лица и вапаје тих демонстраната, нарочито првог дана демонстрација, могао је свједочити о дубини егзистенцијалног амбиса у који смо као друштво гурнути. Потресне слике односиле су се на безбројна индивидуална свједочанства људи који су деценију и више без посла, младих који немају ни минимум перспективе, истовремено окружени корупцијом, непотизмом, приватизацијском пљачком и новопеченим партијским богаташима. Побуна је ван сваке сумње почела као до бола искрен очајнички крик против безнађа и неправде.

Један од демонстраната донио је пред кантоналну владу ручак из јавне кухиње којим годинама прехрањује своју дјецу.

У једном потресном тренутку млада Сарајка заплакала је пред кордоном полиције, позивајући полицајце да се придруже демонстрантима. Само би потпуно бестидан човјек могао игнорисати тај крик подводећи га под теорију завјере.

Међутим, други дан демонстрација, лица демонстраната битно су се измјенила: то више нису били само јецаји безнадежних губитника транзиције, већ напад „а ла навијачи“ скупина на институције система. Очајнички крик постао је ирационални бијес изгубљене генерације, а можда и нешто више.

Реакције федералних власти

У својим реакцијама власт се фокусирала управо на тај други дан, покушавајући револт првог гурнути под тепих, што је врло интелигентна и перфидна реакција. Наиме, након „обојених револуција“ и „арапског прољећа“ појавило се више теоријских радова који анализирају ове „ненасилне методе“ политичке борбе и такође, начине како им се одупријети. На катедрама неких факултета у Русији након 2006.год. развијени су чак и силабиуси који третирају ову проблематику. Примјер отпора који тренутна власт у Украјини успјешно пружа пред демонстрантима одличан је примјер главних стратегија „антиобојених“ отпора. У главним цртама оне се састоје у двије магистралне линије: прво, антагонизирати народ и демонстранте, и, друго, делегитимисати методе борбе (али не и циљеве, који се увијек третирају оправданим, праведним итд) те на тај начин разводнити побуну. Показало се, и то је врло интересантно примјетити, да је власт у ФБиХ упозната с овим стратегијама. То можемо видјети на неколико кључних детаља.

Већ прва реакција власти била је погодак: демонстранти су означени као „дрогирани хулигани“ и „пиромани“ који пале институције и тиме руше државу. Јасно је истакнуто да се револт сматра оправданим, да је стање лоше, да се тешко живи итд, али да је напад на систем недопустив. Тиме је јасно назначена стратегија власти у борби против побуне: делегитимисати бунт и супротставити различите фракције унутар побуне (нпр. оне који су за насиље и оне који су за мирне шетња-протесте), те супротставити цијелу побуну народу који се није укључио.

Друга карактеристична антиреволуционарна стратегија је пласирање прича о теорији завјере. Члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић и премијер Никшић директно су оптужили министра сигурности Фахрудина Радончића да диригује протестима. Као аргумент навели су његову екслпицитну наредбу да полиција не интервенише против демонстраната. С друге стране Златко Лагумџија оптужио је поједине међународне центре моћи да стоје иза цијелог догађаја, с циљем да се притиском на бошњачке политичке елите исфорсира подјела Федерације и трећи ентитет. Као аргумент он је навео чињеницу да демонстрације коинцидирају са по бошњачку политичку позицију изразито негативном резолуцијом Европског Парламента, у којој се отворено позива на „федерализацију федерације“. Кључни аргумент који је изнио гласи: у РС су и плате и пензије мање него у ФБиХ па ипак није било побуне. Осим тога представници власти су изнијели тврдњу да су протести очигледно добро оркестрирани и организовани, те да не може бити говора о спонтаном бунту. Изнесене су тврдње да су демонстрантима дотурани бензин, каменице, чак и дрога сканк. Према свједочењу једног од командира полиције ово није тачно, и те тврдње су директна лаж.

Врло је упадљиво инсистирање на рушилачком и деструктивном карактеру бунта, насилном рушењу институција система, с циљем да се апелује на патриотске емоције бошњачког народа. Лагумџија је, у једном екстрапатетичном наступу, подсјетио да зграда Предсједништва БиХ није горјела ни за вријеме „агресије“. У истој стратегији изразиту медијску пажњу добило је девастирање културних институција као симбола државности, попут Архива БиХ. Хипотеза је: уништавањем историјског сјећања БиХ народа уништава се историјска подлога БиХ. Штета на Архиву још увијек није званично потврђена, и редитељка Јасмила Жбанић, на примјер, огласила се тим поводом, тврдећи да је архивска грађа недирнута. Међутим, жељени ефекат се већ постигао: грађани Сарајева осудили су дивљање, а елите су искористиле тај моментум да осуду прошире на демонстрације у цјелини. Тиме се успјешно замагуљује суштина ствари.

Кључно питање је, наиме, сљедеће: чак и ако су демонстрације вођене, и недвосмислено уважавајући да је сасвим јасно да је дивљање за сваку осуду, поставља се питање зашто су демонстрације тако лако могле ескалирати и проширити се на ниво побуне маса. Одговор нећемо наћи у теорији завјера: било СББ-овог лидера, било међунардоних моћника. Одговор је у првом дану демонстрација и сликама напаћених грађана – људи БиХ су доведени на ивицу глади и као и сваки други очајници лако подлијежу ирационалним импулсима. Паљење институција показује и кога народ сматра одговорним: актуелне политичке елите. Нарочито је у том смислу индикативно паљење централе ХДЗ-а у Мостару, као и напад на кућу премијера УС кантона Хамдије Липоваче. У Санском Мосту запаљена је викендица министра Сањина Халимовића. Покушај да се демонстрације инструментализују (ако је тога уопште било), као и кукавички покушаји да се оне на основу тога дискредитују, потпуно игноришу основно питање: биједа и очај маса. Критична порука „босанског прољећа“ је социјална: захтјев властима да се уозбиље и почну да рјешавају стварне проблеме.

Реакције из Републике Српске

Што се тиче реакција из РС-а, прво се огласила премијерка, устврдивши да се криза из ФБиХ као „апсолутно несређене средине“ жели пренијети у „РС као апсолутно сређену средину“. Ову изјаву можемо подржати јер је у политичком смислу РС стабилна и функционише без проблема, за разлику од ФБиХ у којој још од избора 2010. траје перманентни политички хаос. Из перспективе РС главна опасност заиста јесте у покушају да се криза ФБиХ пребаци у РС, да се криза Вашингтонског споразума претвори у аргумент за напуштање Дејтона.

У том смислу важно је уочити да демонстранти из ФБиХ делегитимишу сами себе када уводе захтјеве за интервенцијом у Дејтонски карактер БиХ. Док год имају социјални патос и представљају побуну против катастрофалног стања у држави, економске девастације, пљачкашке приватизације и сл., демонстрације имају начелну подршку. Али када излазе изван оквира економских захтјева и прелазе на терен политичких, они губе легитимит, и представљају инструментализовано средство. Ради се о томе да за разлику од прекомпликоване ФБиХ, уставни поредак РС нема никакве везе с економским проблемима РС – као што је премијерка исправно нагласила, у питању је потпуно правно и политички сређена средина. Наши економски проблеми произилазе из неспособности Владе да у тим сређеним условима ефикасно ради. Према томе, „УДАР“ има право да тражи прекомпозицију Федерације, јер је њена компликована структура заиста један од узрока проблема (при томе не главни), али нема право да у ту причу уплиће и РС. Када то ради, он изразито компликује цијелу кризу, претварајући нешто што је оправдан и легитиман социјални бунт у нешто што је неоправдан и нелегитиман уставни инжињеринг.

Додатни ефекат је да таквим захтјевима демонстранти, свјесно или несвјесно, постају средство за одржавање актуелног режима унутар РС и лак плијен спин-манипулатора. Кристално јасно то потврђују већ прве ракције режимских снага. Маса аналитичара пожурила је да понови како се и у РС припрема „прољеће“ и шарповске методе (Шарп је у задње вријеме постао топ литература у круговима блиским власти РС). Предсједник је такође пожурио да устврди како ови догађаји потврђују његову ранију најаву о вођеној револуцији у РС.

Реакција народа снажно демантује такве тврдње. Како смо више пута могли видјети и чути, народ РС је исувише крваво платио своју Републику да би дозволио да буде цивилно нападнута. Тај народ је спреман издржати знатно већи ниво биједе, и екстремно снижавање стандарда, а да не прибјегне рушењу система. Стрпљивост народа је снажан морални шамар власти која је том измученом народу била спремна да наплати аутопут 50 милиона БАМ по километру. Ипак, и стрпљивост патриотизма има своје границе и тачка трпљења ће прије или касније бити достигнута. Стога су демонстрације у ФБиХ можда једно од последњих упозорења Влади да почне да рјешава стварне проблеме: Поште, ПИО, Здравство, Жељезнице, Бирач, ОЦ Јахорина, Унис Дервента, ИАТ Требиње, Електрокрајина, Балкан банка, РАОП, итд, итд, а прије свега армију незапослених. Аналитичари који у име Режима покушавају надувати фикцију балона антиРС шарповских сценарија само одвраћају Владу од оних мјера које треба да уради, и раде контраинтересно и РС и Владе. Дугорочно, они заправо гурају ствар у правцу идентичног сценарија побуне и у РС, јер ширећи параноју купују вријеме за власт и тако је амнестирају од обавезе да рјеши лошу економску ситуацију.

Управо исти такав ефекат има иступ неизбјежног Стипе Месића, који није нашао ништа паметније да изјави до да је дејтонски поредак узрок биједе и револта у БиХ. А до краја је долио уље на ватру Високи представник, ријетко глупом изјавом о ангажовању јединица ЕУФОР-а у послу који је ствар полиције, и скандалозном опаском о дејтонском уређењу БиХ. Тиме се даје за право онима који тврде да је суштина ових догађаја не у социјалном бунту, већ у распакивању Дејтона.

Критична драма овог бунта је питање да ли ће различити политички популисти и узурпатори, како домаћи тако и страни, успјети киднаповати протесте и њихове легитимне захтјеве. Круг теорија завјере тако се затвара: СДП и СДА оптужују Радончића и међународну заједницу, а СНСД антидејтонске снаге. У опијуму примамљивог запаљивог потенцијала ових иступа главни извор бунта је бачен у други план и заборављен. А у питању је исти извор који пријети и РС – настављање девастације која би на крају достигла тачку трпљења биједе. Наводни завјереници у ФБиХ не би успјели да реалност није таква какава јесте. Исто тако, нарочито имајући у виду патриотизам народа у РС, мале су шансе да некакви хохштаплери произведу побуну. Али лоша реалност без сваке сумње има ту моћ. Стога би прорежимски аналитичари урадили боље да прошире своју библиотеку и другим дјелима поред већ помало „пасе“ Шарпа. Можда неким које третирају искуства успјешних примјера транзиционих економија.

То је истовремено и најбољи метод борбе против антидејтонских узурпација.

Случај Тузле

У цијелој овој компликованој кризи, која како видимо укључује различите актере, различите амбиције, интересе и агенде, случај самоорганизације грађана Тузле, са прогласом за експертску нестраначку владу, поставља додатна и важна питања. Управо зато што ово више није само теорија завјере, већ је постало реално могућ сценарио, потребно је јасно разбистрити ситуацију, јер и ови анархистички покрети „непосредне демократије“ и грађанског самоорганизовања често привлаче симпатије, али на жалост не издржавају тест реалности. Уколико се држимо рационалне аргументације, антивладине демонстрације су оправдане у три случаја.

Први је најмање радикалан и уобичајен је у савременим демократијама, а односи се на ситуацију када грађани желе принудити Владу да се прихвати рјешавања неког конкретног проблема, који ова игнорише. Добар примјер тога су прошлогодишње студентске демонстрације, када су студенти испоставили Влади захтјев да испоштује дату ријеч по питању „четвртог павиљона“, или недавни протести радника РАОП-а.

Други случај је када грађани желе да повуку легитимацију коју су дали власти на претходним изборима. То се, међутим, ради само и искључиво у форми захтјева за новим изборима. Дакле, грађани могу захтјевати пријевремене изборе, али не и нову скупштинску већину „на улици“. Без обзира шта неко мислио о актуалној власти, она је ипак добили већинску подршку гласача на изборима. И једини начин да се то оспори су нови избори. То није само ствар законитости већ и елементарне логике система. Демонстранти у Федерацији као да нису свјесни тог проблема. Јер поставља се питање шта сада након оставки кантоналних премијера? Они захтјевају техничку и експертску владу, Захтјев 2 из Прогласа гласи:

„Успостављање техничке владе, сачињене од стручних, нестраначких, некомпромитованих чланова, који до сада нису имали нити један мандат ни у којем нивоу власти, која би водила ТК до Избора 2014. Ова Влада мора имати обавезу подношења седмичних планова и извјештаја о раду и остварити задате циљеве. Рад Владе прате сви заинтересирани грађани.“

Али чак и да се реализује, ова идеја је немогућа јер та влада не може функционисати без подршке парламента. Изузев ако се не прогласи ванредно стање и тој влади да моћ прерогативе, што међутим није, и не може бити, у агенди демонстраната. Додатна компликација код нас је што уставни механизми немају дефинисан модел пријевремених избора. У садашњој ситуацији, када је до нових регуларних избора остало пола године, непотребно је инсистирати на убрзавању тог процеса и то заправо није валидан аргумент. Суштина је да извршна власт мора имати подршку парламента, а парламент мора имати демократски (народни) легитимитет. Нико од уличних побуњеника га нема и евентуално преузимање власти би заиста, и de facto и de jure било државни удар. Карактеристична чињеница, на коју је скренута пажња у новијим истраживањима “обојених” револуција и ненасилног отпора, је та да њихов главни енергетски потенцијал не долази из природног и институционалног извора, – наиме опозиционих партија, већ невладиног сектора, подржаног актерима из “међународне заједнице”. То неминовно води у хаос „празног простора демократије“ који отварају огроман простор различитим демагозима и популистичким лидерима. Поразни друштвени, економски, политички и сваки други ефекти пост-ненасилних револуција у готово свим државама у којима су се догодили нису историјска случајност, већ логична посљедица. Директна демократија у сегменту извршне власти, која се предлаже у задње двије реченице цитираног Захтјева 2, није се до сада оправдала историјским искуством, и такви покушаји по правилу су завршавали диктатуром неког од демагога из редова демонстраната.

Трећи случај легитимности побуне је ситуација у којој власт одбија или на неки други начин жели да изврда регуларне изборе. Случај са побунама против режима Слободана Милошевића су добар историјски примјер: демонстрације студената 1996/7 су биле нелегитимна побуна против демократски изабраног предсједника, али 5.октобар је било легитимно рушење диктатора који одбија да се повинује вољи народа.

Ова алтернатива може бити врло значајна за садашњу БиХ и РС, јер се у новије вријеме много „шушка“ о томе да би непровођење пресуде Сејдић/Финци могло бити употребљено као аргументи за неодржавање избора. Уколико би се владајуће странке усудиле заиграти на такву карту, тек то би дало грађанима легитимност да оборе режим насилно. Али, уколико власт иде на изборе, остаје само једно легитимно средство: избори. То је врло значајно имати у виду са позиције националног интереса српског народа у РС: значајан политички капитал РС је управо њена политичка стабилност. За разлику, од нпр. Федерације, у РС изборни процес и постизборно формирање власти тече сасвим нормално, и у том аспекту је РС несумљиво „бољи ентитет“.

Грађани, уколико су незадовољни садашњим стањем, треба да промјене власт и изаберу неку другу опцију. Уколико и та опција подбаци, на сљедећим изборима требају изабрати неког трећег, итд. То је болан, дуготрајан процес у коме године заиста поједу скакавци, али је најбољи до сада измишљен. Како је мудро рекао Черчил: „демократија је најгори политички систем, осим свих осталих.“



0 КОМЕНТАРА

  1. Objektivna analiza, svaka čast.
    Ali, teško je pozivati se na institucionalizam u Republici u kojoj su aktuelni nosioci, predstavnici, institucija u tolikoj mjeri ogrezli u kriminalu da su upravo same te institucije doveli u pitanje.

    Složio bih se da treba čekati izbore. To je, kako stvari sada stoje – neupitno, ali ne zato što je “demokratija najgori politički sistem pored svih ostalih“. – Sadašnja vlast upravo nije demokratska, nego oligarhijska. Najviši demokratski čin, da je sreće i povoljnih (spoljno)političkih okolnosti, ogledao bi se u rušenju oligarhijske, nedemokratske, vlasti.

    SDS treba jasno da kaže – ne treba da se stidi toga – da je u Beogradu partijske interese (u izbornoj godini) podredio opštim interesima – očuvanju RS. Da je, štaviše, demokratiju žrtvovao, zarad opstanka države. – Da je birao između dva zla. – Da je ostavio nedemokratsku vladu na vlasti, zarad mira i mogućeg revidiranja “Dejtona“.

    Dodik to nikada ne bi učinio. Nikada ne bi žrtvovao lične i partijske interese zarad državnih interesa.

  2. Наприча се професор, онако, около па на ћоше.
    Ништа га разумио нисам осим да је у једној реченици дао два погрешна примјера.

    “Случај са побунама против режима Слободана Милошевића су добар историјски примјер: демонстрације студената 1996/7 су биле нелегитимна побуна против демократски изабраног предсједника, али 5.октобар је било легитимно рушење диктатора који одбија да се повинује вољи народа.“

    Није 1996/7 дигнута побуна против предсједника Милошевића него смо се бунили због крађе изборне побједе у 30 највећих градова Србије. Тада се он одбио повиновати вољи народа.
    Те демонстарције су биле врло легитимне.

    Друга реченица је такође нетачна. Истина је да је Коштуница у првом кругу побиједио Милошевића, али није освојио апсолуну већину изашлих на изборе и требало се ићи у други круг. Та побуна није била баш легитимна, формално-правно гледајући, а да је говно требало срушити, требало је.

  3. Савановић, лијепо ушушкан, опуштен и раширен на двије столице, тј. два извора прихода – на факултету и есдеесу – премудро нас свјетује о изборним циклусима. Хало – овдје се већ 20 година смјењују Курта и Мурта (нек врли нам профа изабере који је…јал Курта јал Мурта)и људи немају више времена.
    Људи су ГЛАДНИ а то профа на платном списку есдееса никако да сконта.
    Бојите се политичари, с правом се бојите гладног народа па мантрате о изборним циклусима, дуготрајном процесу првог петог и десетог циклуса.
    Ћерање се наставља.

  4. Koji licemerni “plaćenički” dužebrižnici za gladne u RS. Njihova briga sasvim se se „slučajno“ uvek poklopi i traje dok traju protesti u tamnom vilajetu. U međuvremnu ,taj isti narod najstrašnije preziru I lagodno grickaju donacije stranih ambasada da bi ga prikazali genocidnim. Ovakvu amoralnost teško je objasniti, osim ličnom mentalnom fenomenolgijom, ali može pomoći i temin “spavač” jer se tačno se zna kad se “spavači” aktiviraju i za čije interese.

  5. Да ли је посланица СНСД-а Мајкић „плаћеник“ нечији, кад јој је плата 11.800 км?
    Може ли неко одговорити? Осим демагошке кењаже, ми бранимо наше „светиње“ (аута, властите фирме, куће, станове, викендице,.. )

  6. Saopstenje organizacije UDAR koja je organizovala proteste U Tuzli:
    (https://www.facebook.com/1udarbih)

    Sulejman Tihić, Bakir Izetbegović, Haris Silajdžić i Zlatko Lagumdžija

    KRIVI SU JER SU:

    1. Prekršili Ustav Republike BH i/ili nisu poduzeli ništa da se veleizdajnički i nelegalni potez suspenzije Ustava Republike BH poništili dok su bili na vlasti. To se najbolje vidi iz člana 154 Ustava Republike BH, koji glasi:
    Član 154.
    Neprikosnoveno je i neotuđivo pravo i dužnost građana, naroda Bosne i Hercegovine i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive da štite i brane slobodu, nezavisnost, suverenitet, teritorijalni integritet i cjelokupnost i Ustavom utvrđeno uređenje Republike.
    2. Uveli su Karadžićev Izborni zakon u Dejtonskoj BH, po kojem se Republika BH dijeli na dvije izborne jedinice.
    3. Uveli su entitetsko glasanje, čime je čak i ovakvoj Dejtonskoj BH stavljena omča oko vrata.
    4. Sabotirali Tužbu Republike BH protiv Srbije jer su izbacili iz Tužbe zahtjev za Restitucijom (povratak Ustava RBH), uskratili dokaze Sudu I samovoljno skratili vrijeme prezentiranja Tužbe na svega 4 sedmice kao da se radi o pljački banke a ne najvećem genocide poslije Drugog svjetskog rata. Pored toga samovoljno su ukinuli finansiranje Tužbe iz budžeta dejtonske BH. I danas sakrivaju dokaze I ne namjeravaju da obnove postupak iako im je sav materijal sa suđenja u Hagu dostupan.
    5.. Legalizovali policiju tzv RS, koja je po presudi ICTY proglašena krivom za genocid i iako je EU tražila jedinstvenu policiju za cijelu teritoriju Republike BH. Ovo je prvi slučaj u historiji svijeta da “predstavnici” žrtava genocida “dobrovoljno prihvataju” izvršioce genocida kao legalnu instituciju, cime su duboko povrijedili sve žrtve genocida I grubo narugali se ljudskoj civilizaciji.
    6.. Pokusali kroz 6-aprilske amandmane na Dejtonski Ustav isti legaliziovati iako je taj Ustav donesen putem agresije, genocida, silom, ucjenom, veleizdajom i mimo redovne ustavne procedure, propisane članom 268 Ustava Republike BH I iako se tim Ustavom flagrantno krše prava građana Republike BH da budu suvereni I ravnopravni na svakoj stopi Republike BH.
    7. Pokusali isto uraditi kroz Brčanske amandmane, sto im nije de jure uspjelo jer kroz “sakrivenu javnu raspravu” nisu uspjeli dobiti dvije trećine glasova. Služeći se brutalnim lažima ipak su uspjeli progurati te amandmane (de facto) na ilegalan način kroz ilegalne institucije formirane ilegalnim Dejtonskim Ustavom, sa zastupnicima izbranim po ilegalnom Izbornom zakonu.
    8. Državnu imovinu Republike BH pokusavaju otudziti mafijaskim nagodbama i dati u vlasnistvo sljedbenika Milosevicevog projekta velike Srbije.
    9. Korporativnu društvenu svojinu (imovinu naših građana, stečenu kroz rad) nelegalno pretvorili u državnu, podijelili I/ili prodali u bescjenje, uključujući strateški važne firme kao sto su Elektroprivreda, Energopetrol i td.
    10. Oružje donirano Republici BH od strane mnogih prijatelja RBH, prodali Izraelu i tako oštetili međunarodni ugled RBH.
    11. Poslali vojnike OS Dejtonske BH u Irak I Afganistan da vrše brutalnu agresiju iako je UN odlučio da su ti ratovi ilegalni. Ne radi se o UN misiji. Time su dalje pogoršali međunarodnu reputaciju Republike BH I kreirali neprijatelje cak I tamo gdje smo tokom agresije imali prijatelje.
    12. Istrajavaju na daljem rušenju Republike BH kroz dejtonski proces po kome Republika BH treba da nestane a tzv Republika srpska nastane, kroz ukidanje preostalih zakona Republike BH čime se otvoreno deklarišu kao prva linija agresora na Republiku BH I najveći veleizdajnici u hiljadugodišnjoj historiji Bosne.

    I, SAD, O KAKVOM TO „SOCIJALNOM KARAKTERU“ DEMONSTRACIJA GOVORIMO????

  7. Apelujem i molim da se manemo analiza,teoretisanja,optuživanja,mudrovanja i da poslušamo glas razuma. Društvene proturječnosti su došle do tog nivoa da su sukobi neizbježni a humanitarna katastrofa sasvim izvjesna. Molimo i preklinjimo da mirovne snage dođu što prije, daj Bože prije otpočinjanja bilo kakvih sukoba. Ako dođu kad počnemo brojati mrtve kasno je i za one koji prežive.
    Pogotovo apelujem na mlade ljude , ne dajte da vas zavode pozivima na patriotizam , istorija je pokazala da dezerteri najbolje prolaze. Biće vjerovatno prilika kao u prošlom ratu kada su otvarane granice i organizovani izbjeglički konvoji. Ne razmišljajte ni trenutka, šansa koja dugo traje nije šansa, bježite da ne žalite pod stare dane kao ja što to nisam učinio kad sam mogao.

  8. Pa ljudi vecina vas je pravo glupa.

    Dodik,Bosic,Covic,Tihic,Lagumdzija i drugi pricaju jedni protiv drugih i zavadjaju na nacionalnoj osnovi pa poslje toga piju i djele biznise jedni drugima.
    Boli njih K…C za sirotinjom.
    Pa sto niko ne usvoji zakon o porijeklu imovine?
    Pa naravno da ne valja ustroj BIH.
    10 drzava u Federaciji.Ko to moze finansirat?
    Sta vi mislite da u RS tece med i mljeko.
    Ljudi ne zivi se od ponosa,od istorije itd.
    Ekonomija je katastrofa,dno dna.
    Bosna ce zivjet kako tako al ce zivjet.
    Hocemo li je napraviti boljom to je do nas.
    Vi nemojte ako vam je dobro,ali nemoguce je da ako u Federaciji stvari ne stimaju u RS bude dobro ili obrnuto.Ko vjeruje u drugacije on nema ni gram mozga.
    Sta god da se desi u bilo kojem entitetu politicari to prokomentarisu kao neku smicalicu.

    Ljudi nemaju sta jesti u BIH.
    To je jedini razlog protesta i nista drugo.
    To sto vecina politicara pokusava to politizirati,njima na dusu.

  9. Оно што су Вучићеви, Николићеви и Дачићеви EU-рофанатични напредњаци, „реформисани“ радикали и „левичари“ -„социјалисти“, који су се претворили у обичне слуге-марионете западњачког, англо-америчко-германског неолибералног капитализма… (изем ти такве „левичаре“!) одрадили у Србији, уз генерацију нових, прозападних „младих лидера“ СНС (Ружић, Стефановић, Ђурић, Селаковић, Михајловићкa), дошавши на власт уз благослов „Великог западног Брата“, током предизборне кампање здушно „ударајући у патриотска звона“, а онда, на превару, радећи све супротно од предизборних обећања послије устоличења, „ријешивши“ (благо нама!) питање Косова и Метохије, кренувши – ма шта кренувши, јурнувши – безалтернативним EU-ропским путем три пута брже од Тадићевих жутих и Чединих ЛДП-оваца, а под надзором и супервизијом „штованог“ српског „пријатеља“ Вилијама Монтгомерија…
    по сличној матрици и плану наших западних „пријатеља“, исто то у Републици Српској треба да спроведе „реформисани“ Босићев и Савановићев СДС, уз коалирање Иванића, Чавића, ПДП-а и НДП-а.
    Наравно, читав овај процес поменути „тријумвират“ треба да проведе под менторством СДС-ПДП-НДП-ових „србољубивих“ швапских учитеља из „Фондације Конрад Аденауер“ (НВО „удруге“ под директном контролом њемачке обавјештајне службе), уз „штанцовање“ нових „млађаних лидера“ СДС-a, ПДП-a и НДП-a из СДС-ове (Босићеве-Савановићеве-Конрадове) „Политичке академије“ – инкубатора.

  10. Долазак на власт Вучићевих, Томиних и Дачићевих напредних и „левих“ EUрофанатика коштао је државу Србију, српске националне и државне интересе, одустајање од сопственог Устава, територијалног интегритета, препуштање Косова и Метохије шиптарским сецесионистима и НАТО окупатору, потпуно потчињавање Србије (колонизација) Западу и англо-америчко-германском НАТО-Рајху.

    Поставља се питање, пошто „НЕМА БЕСПЛАТНОГ ДОРУЧКА“, колико ће Републику Српску коштати евентуални долазак „реформисаног“ Босићевог СДС (под патронатом њемачке Фондације „Конрад Аденауер“) и њихових партнера, Иванићевог ПДП и Чавићевог НДП – уз плаћеничку медијску NED-ову „Буку“, харангу и спиновање беспризорне БН „телевизије“ и америчке NED-овe „алтернативне“ АТВ и фаланге „дроњавих“ НВО комесара и скојеваца – на власт у Српској?

    Вучић, Дачић и Николић су пре(о)дали КиМ. Шта оно Запад, Американци и НАТО братија већ двадесет година раде у БиХ-вилајету? Који су им интереси и намјере? Шта хоће од Срба? Зашто више не желе ни да разговарају са Милорадом Додиком, јер није „кооперативан“, нити „флексибилан“.

  11. Данашњи Додик и СНСД разликују се од Додика и СНСД-а отприје 10-15 година. Како год да је тада дошао на власт, данас је међ’ званичницима западњачког англо-америчко-германског НАТО Рајха Миле Додик, откако је зауставио централизацију БиХ и девастацију овлашћења Републике Српске и преношење надлежности из Бања Луке у Сарајево, најомраженији политичар, шта год ко мислио о њему. А у самом Сарајеву, за неповјеровати, омраженији је од Радована Караџића и Ратка Младића (да су живи и здрави српски хероји!) заједно.
    Аналогно томе ни данањши „реформисани“ Босићев и Савановићев СДС није исто што и Караџићев државотворни СДС. Прво, СДС је давно амортизована, уштројена, припитомљена странка. Високи представници (Ешдаун прије свих) толико су кадровски осакатили онај „ратни“ СДС и толико притискали да су СДС-oви кадрови потпуно попустили и почели да прихватају силна смањења надлежности. Миле Додик је срећом зауставио ерозију РС – ту је испао велики, мада је било очигледно да је „пројектован“ да буде „прозападни“ човјек. Као што се види, он то ни по чему није. Напротив, он је сада руски адут на Балкану. Срећа па ни „Великом Брату“ не успијева сваки пројекат…
    Да мало карикирамо, што рече један чича с Романије (гдје баш и не воле Додика) – „ма, не мош’ ти њега побиједит’, немамо ми так’ог међеда“. Додик једноставно изгледа као лидер и државник. Ови садашњи штићеници њемачког „Конрада Аденауера“, СДС-ови, ПДП-ови, НДП-ови кадрови (а, „кадри решајут всјо“ – Висарионович) изгледају некако „софистицирано“ (ето погледајтe овог Савановића), фрагилно, крхко, свилено, „интелектуално“… Ни налик Милету. Разлика као између политичара и политиканта, критичара и критизера, лидера и сметала. Све у корист Додика.
    Поука: прво нађите „међеда“ па на мегдан Милету!

  12. SNSD napokon ponudi viši intelektualni nivo u vidu trojanca. Samo mu je priča nekonzistentna. U Srbiji su izdajnici, a u nas branilac ne samo vascijele Srpske nego i zavjetnik kosovski. Promijenio se, kao što se sve mijenja, kao što se opozicija mijenja. Kad vožd nije za NATO, opozicija je za NATO. Velebni SNSD, interesna sekta, eto, kadrovski je dorasla svim izazovima vremena, jer volšebni lider ima viziju. Što narod kaže, a trojanac kao citira: Ne mreš mu međeda nać’.
    Frcaju argumenti, lete glave izdajnika pod britkom sabljom argumenata. Ćurguzanje dignuto na visokoparni nivo, svaka čast.
    Izgubljen u naklapanjima samo poručuje: Vlast nam je slatka-nećemo je dati.:P

  13. SNSD napokon ponudi viši intelektualni nivo u vidu trojanca. Samo mu je priča nekonzistentna. U Srbiji su izdajnici, a u nas branilac ne samo vascijele Srpske nego i zavjetnik kosovski. Promijenio se, kao što se sve mijenja, kao što se opozicija mijenja. Kad vožd nije za NATO, opozicija je za NATO. Velebni SNSD, interesna sekta, eto, kadrovski je dorasla svim izazovima vremena, jer volšebni lider ima viziju. Što narod kaže, a trojanac kao citira: Ne mreš mu međeda nać’.
    Frcaju argumenti, lete glave izdajnika pod britkom sabljom argumenata. Ćurguzanje dignuto na visokoparni nivo, svaka čast.
    Izgubljen u naklapanjima samo poručuje: Vlast nam je slatka-nećemo je dati.:P

Оставите одговор