Страна улагања мања за трећину

Укупна страна директна улагања у БиХ у прошлој години износила су 283,86 милиона КМ, што је за 34 одсто мање у односу на 2012. годину. Наводи се то у најновијој информацији о кретању макроекономских показатеља у БиХ у 2013. години, коју је радила Дирекција за економско планирање БиХ. У информацији се истиче да, иако су, […]

понедељак, фебруар 10, 2014 / 10:41

Укупна страна директна улагања у БиХ у прошлој години износила су 283,86 милиона КМ, што је за 34 одсто мање у односу на 2012. годину.

Наводи се то у најновијој информацији о кретању макроекономских показатеља у БиХ у 2013. години, коју је радила Дирекција за економско планирање БиХ.

У информацији се истиче да, иако су, према ревидираним подацима Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, страна директна улагања у посљедњем кварталу 2013. године износила 94,42 милиона, односно била двоструко већа него у истом кварталу 2012, то није било довољно да се поправи укупна слика.

– Према подацима Министарства највећа улагања у 2013. години била су од стране фирми из електроенергетског сектора и то у „ЕТФ РиТЕ Станари“ у износу 73,22 милиона КМ, „Комсар енерџи“ у укупном износу од 62,59 милиона марака. Значајно је и улагање у „Ал Јазеера Нетњорк“ од 25,67 милиона марака, као и „Млијекопродукт“ Козарска Дубица у износу од 14,5 милиона марака – наводи се у информацији.

Економски аналитичар Зоран Павловић је рекао да пад страних инвестиција у БиХ само додатно потврђује да је ова земља у доста тешкој политичкој ситуацији, јер не рјешава неке од основних питања која су усаглашена са Европском комисијом.

Он је казао да и извјештај о напретку БиХ на путу ка ЕУ, у којем се наводи да земља стагнира, указује на крајње неодговорно понашање политичара.

– Сигурно је да се инвестиције не могу десити преко ноћи, да се стварање услова за долазак страних инвеститора мора сваким даном поправљати, а ми смо, очигледно, то потпуно занемарили. Напротив, ради се све да се инвеститори отјерају – казао је Павловић.

Према његовим ријечима, креирање повољнијег пословног амбијента потпуно је занемарено.

– Комплетан интерес руководства је да се наплати и узме што више новца из буџета, без икакве одговорности за реализацију – нагласио је Павловић.

Кредитни рејтинг

У информацији ДЕП-а се истиче да је од догађаја који ће имати утицаја на стране директне инвестиције, почетком децембра 2013. агенција за оцјену кредитног рејтинга „Мудис“ објавила годишњи извјештај о кредитном рејтингу БиХ, према којем је кредитни рејтинг остао исти „Б3 са стабилним изгледима“.



Оставите одговор