Костарика затвара све зоо-вртове и пушта животиње на слободу

Званичници Костарике саопштили су да ће затворити све домаће зоо-вртове и послати у природна станишта 400 животиња које тренутно у њима живе, а међу којима има мајмуна, крокодила, лавова и тапира. Власти Костарике одлучиле су да затворе све зоо-вртове у земљи и пусте животиње на слободу, како би обогатиле свој биодиверзитет. Званичници ове мале тропске […]

среда, октобар 30, 2013 / 19:28

Званичници Костарике саопштили су да ће затворити све домаће зоо-вртове и послати у природна станишта 400 животиња које тренутно у њима живе, а међу којима има мајмуна, крокодила, лавова и тапира.

Власти Костарике одлучиле су да затворе све зоо-вртове у земљи и пусте животиње на слободу, како би обогатиле свој биодиверзитет.

Званичници ове мале тропске државе саопштили су да ће затворити све домаће зоо-вртове и послати у природна станишта 400 животиња које тренутно у њима живе, а међу којима има мајмуна, крокодила, лавова и тапира.

Према писању листа Консоглобе, костарикански зоо-вртови ће потпуно престати са радом у марту 2014. године, када истиче уговор који власти везује за компаније које управљају тим парковима.

Напуштени зоо-вртови биће преуређени у јавне паркове у којима ће животиње моћи слободно да се крећу.

„Избацићемо кавезе са намјером да поспијешимо природну интеракцију људи са биодиверзитетом“, рекао је недавно Рене Кастро, костарикански министар за заштиту природне средине.

„Не желимо више да држимо животиње у заточеништву или затворене на било који начин. Осим у ријетким случајевима, када је неку угрожену врсту потребно заштитити“, истакао је Кастро.

Бригу о животињама које ће имати потешкоћа у прилагођавању новој средини преузеће азили за дивље животиње.

Нису сви, међутим, одушевљени овом идејом. Људи који тренутно управљају зоо-вртовима сматрају да предвиђена мјера може бити опасна за животиње.

„Ако их будемо пустили у шуму, оне ће угинути од глади јер не знају како да лове. Те животиње су навикнуте на живот у заточеништву“, објаснила је Јоланда Матаморос, директорка зоо-врта „Симон Боливар“.

Костарика није једина земља која поступа на овај начин. У Индији и још неколико земаља делфини однедавно имају статус „не-људске особе“, а САД би ускоро требало да усвоје закон који ће регулисати живот шимпанза у заточеништву.



Оставите одговор