Копије заштићених марки се уништавају, судови одлучују о другој заплијењеној роби

Роба која представља копију заштићених свјетских марки, а коју су одузели Службеници Управе за индиректно опорезивање БиХ, се уништава, док о судбини других заплијењених производа одлучују надлежни судови, потврдио је, у разговору за Агенцију Фена, портпарол УИО Ратко Ковачевић. Он напомиње да је роба која је предмет царинског прекршаја, а коју службеници УИО одузимају приликом […]

субота, јануар 25, 2014 / 14:18

Роба која представља копију заштићених свјетских марки, а коју су одузели Службеници Управе за индиректно опорезивање БиХ, се уништава, док о судбини других заплијењених производа одлучују надлежни судови, потврдио је, у разговору за Агенцију Фена, портпарол УИО Ратко Ковачевић.

Он напомиње да је роба која је предмет царинског прекршаја, а коју службеници УИО одузимају приликом обављања својих редовних активности, има карактер привремено одузете робе, те у том смислу УИО БиХ не може с њом слободно располагати.

„Наиме, о коначној судбини привремено одузете робе, па тако и велике количине парфема, који су одузети крајем прошле године, одлучују надлежни судови по основу поднесених захтјева за покретање прекршајног поступка, а одлука суда је у том погледу коначна и обавезујућа за УИО“, наглашава Ковачевић.

За правоснажно одузету робу, надлежни суд обично у пресуди каже шта ће се с предметном робом даље дешавати, хоће ли бити уништена, продата или нешто треће, а све у зависности од врсте робе.

За робу, за коју не постоји упута у судској пресуди, шта да се с истом ради, УИО у складу с Одлуком о продаји царинске робе, припрема и проводи аукције и директне продаје.

„Аукције и директне продаје су најављене на wеб страници УИО и у дневним новинама, па у надметању у куповини робе могу учествовати све особе која испуњавају услове. Средства добијена продајом те робе уплаћују се на Јединствени рачун УИО и иду у расподјелу са свим осталим приходима од индиректних пореза, према држави, ентитетима и Дистрикту Брчко“, наглашава Ковачевић.

Службеници УИО су у 2013. години поднијели 548 захтјева за покретање прекршајног поступка надлежним судовима у БиХ и издали 477 прекршајних налога, због сумње да су учињени прекршаји из области индиректних пореза.

Укупна вриједност привремено одузете робе, коју је УИО одузела у току 2013. године, износи 6,2 милиона КМ.
Међу робом која је одузета прошле године налази се и велики број парфема.

Само у децембру 2013. године службеници УИО БиХ у Сарајеву су привремено одузели 21.984 комада разних парфема свјетски познатих произвођача.

Парфеми, које је један увозник покушао прокријумчарити на тржиште БиХ, процјењују се на тржишну вриједност у износу од чак 1.500.000 КМ. Обвезник из Сарајева пријавио је за увозно царињење пошиљку, у којој су били пријављени дезодоранси кинеског поријекла у појединачној вриједности од 0,71 евро по комаду.

Детаљним прегледом пошиљке, службеници Управе за индиректно опорезивање, умјесто пријављених дезодоранаса, открили су више од осам тона разних парфема, свјетски познатих произвођача.

На овај начин, спријечен је незаконити увоз козметичких препарата у Босну и Херцеговину.

Будући да се ради о најпознатијим парфемима, процјењује се да је њихова вриједност на тржишту БиХ између 50 и 100 КМ по комаду.

Сви парфеми су поријеклом из Француске, Италије, Велике Британије и САД-а.

Такође, у децембру 2013. године, и службеници УИО БиХ у Царинској испостави Градишка привремено су одузели 1.920 комада кривотворених парфема марки „Армани Цоде” и „Пацо Рабанне”.

Детаљним прегледом пошиљке парфема која је била пријављена за увозно царињење у Босну и Херцеговину, службеници УИО у Царинској испостави Градишка, посумњали су да се не ради о оригиналној, већ о фалсификованој роби.

Натписи на паковањима су упућивали да је 960 комада парфема означених жигом „Армани Цоде” фалсификовано, па се посумњало да је кривотворено и 960 парфема означених жигом „Пацо Рабанне”.

Царински службеници су контактирали заступнике носиоца права за Босну и Херцеговину, који су прегледали предметну робу и изјаснили се да се у конкретном случају ради о фалсификованој роби.

У складу са Законом о жигу и Одлуком о провођењу царинских мјера за заштиту права носиоца жига, прекинуто је даље провођење захтјеваног царинског поступка над дијелом робе пријављене код Царинске испоставе Градишка.

„Роба је привремено задржана, те су предузете царинске мјере за заштиту права због повреде жига по одобреном захтјеву носиоца права“, појаснио је Ковачевић у разговору за Фену.



Оставите одговор