Koлумбија: Убијен вођа ФАРК-а

Колумбијске снаге убиле су вођу побуњеничке групе ФАРК Алфонса Кана, што је до сада највећи ударац овој организацији од када је покренула борбу прије 40 година, саопштило је данас Министарство одбране. Овај догађај вјероватно неће довести до окончања сукоба у Колумбији, али ће побуњеници убудуће имати проблема у организацији и координисању напада по којима су […]

субота, новембар 5, 2011 / 09:01

Колумбијске снаге убиле су вођу побуњеничке групе ФАРК Алфонса Кана, што је до сада највећи ударац овој организацији од када је покренула борбу прије 40 година, саопштило је данас Министарство одбране.

Овај догађај вјероватно неће довести до окончања сукоба у Колумбији, али ће побуњеници убудуће имати проблема у организацији и координисању напада по којима су постали познати широм свијета.

Званичници нису објавили много детаља о Кановој погибији, осим што је речено да је он настрадао у ноћашњим борбама. "Истина је, он је мртав", изјавио је Ројтерсу званичник Министарства одбране.

Револуционарне снаге Колумбије од раније су биле изложене притиску војне кампање коју је Колумбија покренула 2002. године уз подршку САД. У посљедње четири године, ФАРК је изгубио неколико утицајних команданата.

Кан (63) је преузео команду над побуњеничким снагама 2008. године, а његова смрт представља велику стратешку побједу за предсједника Хуана Мануела Сантоса, који је по доласку на власт прошле године обећао да ће водити одлучну борбу против побуњеника.

Влада је раније понудила награду од 3,7 милина долара за информацију која би довела до Кановог хватања.

"За побуњенике ће наредне године бити све теже и теже. Ниједан лидер нема Канову снагу и биће тешко наћи некога да га замијени. Краткорочно гледано, имаће кризу руковођења. Крај неће бити аутоматски или брз, али приближавамо се крају ФАРК-а", изјавио је независни безбједносни аналитичар Алфредо Рангел.

Насиље у Колумбији значајно је умањено у посљедњих неколико година, од када се снаге безбједности ослањају на боље обавјештајне податке, технологију и обуку које им пружа војска САД.

Стране инвестиције у земљи повећане су од када је армија покренула офанзиву против побуњеника 2002. године, нарочито у области нафтне и рударске индустрије



Оставите одговор