Капсула за самоеутаназију: Швајцарска постаје све привлачнија као земља за "туризам смрти”

Швајцарска је одобрила употребу капсуле за самоеутаназију, која би од 2022. године могла да се нађе у комерцијалној употреби.

петак, децембар 10, 2021 / 17:15

Њен креатор Филип Ничке ју је дизајнирао још 2019. и оснивач је органиназијације Егзит Интернешенал која се бави хуманизацијом цијелог овог процеса. Капсуле Сарко прошле су правни преглед и спремне су за употребу.

Никче истиче да је највећа погодност његовог изума то што особи која користи капсулу за еутаназију није потребан лекар да покуша да увуче иглу и не морају да се узимају тешки лијекови. Капсула се активира изнутра и може се одвући на мјесто на ком особа жели да умре.

Када се активира, капсула се пуни азотом, а количина кисеоника се смањује. Након тога особа губи свијест и коначно умире. Процес умирања, како наводе, траје мање од минут.

Швајцарска је једна од ријетких земаља која дозвољава потпомогнуто самоубиство свима који то желе, без старосне границе или потребне дијагнозе. Управо због овако прогресивних ставова, Швајцарска је постала водећа земља за "туризам смрти”. Чак 221 особа је дошла у ову земљу како би извршили самоубиство у 2018, а број се повећао на око 1.300 прошле године.

Циљ овог изума је да склони било какву одговорност медицинских радника у пацијентовој одлуци, јер је иначе даље потребно да се особа која жели еутаназију подвргне детаљним психолошким тестовима и да му сам љекар препише натријум петнобарбитал прије самоубиства.

Доктор се нашао на мети осуда прије свега људи који се противе еутаназији, али и оних који његове методе сматрају неприхватљивим, већ се залажу за употребу гаса. Он брани свој изум тиме што такав начин потпомогнутог самоубиства није могућ због уске повезаности гаса са холокаустом, те европски грађани презају од таквих метода.

Онима који су против Сарка смета све, па и његов футуристички дизајн који, по њиховим ријечима, глорификује самоубиство. Такође постоји и апликација за ВР систем која вам омогућава да искусите своју смрт. Тренутно постоје само 2 прототипа ове машине, али се спрема и трећа која је у процесу 3Д штампања, и очекује се да ће бити спремна за употребу већ од сљедеће године.



Оставите одговор