Као и сваке године: Почела школа

У Републици Српској данас почиње настава у новој школској години за 145.000 ученика у 187 основних и 92 средње школе. Министарство просвјете и културе Српске обезбиједило је бесплатне уџбенике за 21.000 ученика првог и другог разреда основне школе, и за те намјене издвојено је 911.000 КМ. Ове године у 40 школа за око 2.600 ученика […]

понедељак, септембар 2, 2013 / 08:10

У Републици Српској данас почиње настава у новој школској години за 145.000 ученика у 187 основних и 92 средње школе.

Министарство просвјете и културе Српске обезбиједило је бесплатне уџбенике за 21.000 ученика првог и другог разреда основне школе, и за те намјене издвојено је 911.000 КМ.

Ове године у 40 школа за око 2.600 ученика биће организован и продужени боравак.

Чињеница да је сваке године све мање основаца и да се многе школе затварају, данас нека буде у сијенци честитке првачићима.

Ипак на њима треба свијет остати.



0 КОМЕНТАРА

  1. Драматични подаци:

    2013 година – 145.000 ђака
    2012 године – 152.000 ђака
    2011 године – 150.000 ђака
    2010 године – 152.000 ђака
    2009 године – 155.000 ђака!!!

    Значи број ђака лагано али сигурно опада тако да треба да се оканемо прича о домаћим издајницима, опасностим из федерације, антиуставној коалицији 1.март, спољним непријатељима и нарученим руштељима власти са стране.

    Једни тема треба да буде овај пад наталитета, то треба да буде државно питање број 1!x-(

  2. MrMojo,

    Што мање рођених, што више умрлих, њима мање проблема и пунији им џепови,они подстичу такву политику.
    Има овде један папчић, који аплаудира власти и сву бригу збио да му се врати његових 5%.
    Други папци отворено говоре, чекајте док ови старији поумиру па што остане од њих, тад ће вам бити боље (пензионери, инвалиди).
    Ето то су „ОНИ – ЧУВАРИ РС“, и то је та „лијепа“ Република Српска, како рече Момо.

  3. Svki narod treba da ima stanovnika onoliko koliko ima privrednog sistema, industrije, porizvodnje, bruto društvenog proizvoda i resursa na kojima je to sve zasnovano. Nemože se stalno živjeti na kredit na dug na pozajmljivanja novca iz inostranstva dok se ovde ništa ne proizvodi. U sladi sa tom logikom mi bismomroali drastično da smanjimo natalitet i to do granice kada eć broj stanovnika moći da živi barem na egzistencijlnom minimumu od domaeć proizvodnje i BDP. Prošlo je vrijem života na kredit, trošenja nezarađenog i rasprodaja privatizacionih.
    Došlo je vreme za naplatu računa. Suočićemo se sa surovom stvrnošću, da uopšte nemamo roba za izvoz a imamo strahovite kredite i dugove da vraćamo.
    Pad populacije će se nužno morati povećavati i broj đaka, škola i sve što uz to ide, a na taj način će se smanjivati i broj nezaposlenih.

  4. ne treba stoku žaliti. oni su glasali za mediokritete od 91 naovamo, oni su ćutali onda kad je trebalo izaći na ulice. ćutali su i kada su ih kinjili poslodavci na poslu, kada su ih otvoreno i neprikriveno pljačkali. ćutali su kada su im oduzimali stečena prava.

    sada se plaća cijena. neka sada snose posljedice svojih političkih odluka. sjetiće se oni besplatne čorbe i pive ispod šatre, kleće sami sebe, ali je kasno za to.

    što se mene tiče, neka pomru. onaj koji je više od jednog puta glasao za bilo koju opciju koja nas je dovela tu gdje jesmo, je tačno to i zaslužio. osim ako nije imao lični interes.

  5. Direktor, 02.09.2013. 18:43:46

    Просто се дивим толикој количини глупости, колико може да стане у тих твојих пар реченица.

    Да је то тако и да се сваки народ препушта стихији, па ми смо онда требали нестати бар пет пута до сад, ето од косовске битке, нико није требао преостати, пропала земља пропали владари. Послије пропасти Карађорђевог устанка исто тако, па онда су могли сви остати на Крфу, или да сви нестанемо у Јасеновцу…итд.

    Такво мудросерење о кредитима и продаји ресурса излази из дупета (јер наше власти размишљају тим органом, а не мозгом) режимских скотова.

    Да не тупимо, шта и како, најбоље погледати примјер Малезије, неке некад егзотичне земљице, тамо негдје у запиздини материној, а сад једна озбиљна држава чија привреда иде у корак са савременим развијеним свијетом.
    Како?
    Па тако што су укључили мозак, а искључили дупе, нису узимали ни један кредит „на лијепе очи, и за мазање дупета маслом“ од ММФ-а, него су послали своје одабране представнике у Јапан, тамо су учили од њих све што је важно за развој народа и државе. Нису продавали зјале, а куповали блесе ко неки наши „стручњаци“ чешући муда по бјелосвјетским амбасадама.

    Прошло коло енглеске премијер лиге, гледам једног малезијца постао газда фудбалског клуба Хал у Енглеској. Показатељ да се све може само треба знати шта се хоће. Паметан човјек увијек нађе начин, а идиот нађе разлог као оправдање.

    Ми нажалост константно имамо идиоте на свим кључним позицијама, зато и јесмо ту гдје смо.

  6. Nema potrebe komentarisati pisanja o privedi i industriji Malezije, jer mi nismo Malezija i nismo taj mentalitet, jedino da uvezemo te malezijce. Ko nam je kriv, što smo pristali na kredite MMF, što imamo bahatu, pohlenu vlast, što se htelo trošti 10 puta više nego što se stvarno zarađivalo i proizvodilo. Ko nam je kriv, za naš takav mentalite, pa ove vlast su iznikle iz naroda, narod ih je iznerdio i oni su praviodraz našeg mentalitieta. Vlastodržci se samo rukovode mišljenjem naroda. Zapravo kakav je narod takvu su političati. Narod je želeo da ćuvu na kredit, da neradi, da se penziniše u privatizaciji, da troši nezarađeno. Vlast je samo sledila želje i volju naroda.
    To što je svako prethodnih 40 godina u bivšem i ovom režimu mislio da ima pravo imati dvoje dece je i doveleo do stahovitog populacionog buma. Da li su ti roditelji znali razmiliti šta će sa tom decom biti kad porastu, neće većito ostati deca. Izračinajte šta bi danas bilo da su svi u braku imaju dvoje dece, koliko bi bilo nezaposlenih na našrim privrednim i prirodnim resursima.
    Svest naroda mora da se menja. Mora se početi racionalno razmišljati, raditi, proizvoditi i trošiti.

  7. Direktor, 03.09.2013. 11:14:29

    Логика је ту у неверици, тачно ми нисмо малезијци, али су они некад не тако двано били као и ми, мала сиромашна земљица са сиромашним народом, па су се пробудили на вријеме и кренули сопственим снагама у развој.

    Ми не можемо узрок да дефинишемо, а како тек да отклонимо последицу. Није рјешење у смањивању популације, то одговара само мањем броју на лак и у главном незаконит начин обогаћен слој олигарха из актуелне власти највише.

    Ако узмемо примјер доброг домаћина, за његово домаћинство је добра ствар проширити породицу, јер му свакако треба и радне снаге, а уз то обезбјеђена је егзистенција за свако дијете. Ето примјера да већи број чланова породице није отежавајућа околност, него чак и потреба.

    Други примјер је тај твој, да нека породица са једном платом, уз режије може како тако саставити крај са крајем са једним дјететом, а то евентулано друго аутоматски значи живот на кредит за њега или због њега.

    Наша несретна држава може да бира између та два примјера којим ће се владати и занимљиво, увијек изабере тај други лош примјер, баш тај што ти потенцираш као једини и рационалан. Тако се остаје са једним, а богами све чешће ни са једним дјететом у породици, јер је све друго важније за овакве наше власти.

    Познвајући случајеве многих породица које имају или би хтјеле да имају више чланова, да имамо одговорну државу овакви проблеми пада наталитета би се брзо ријешили.

    Овако реалан осјећај да немаш државе, већ живиш на вјетрометини, исто као кад немаш кућу, па се склањаш испод дрвећа, то не отвара никакву перспективу ни за кога.

Оставите одговор