Кантримен: САД и ЕУ разматрају даље кораке поводом референдума
САРАЈЕВО – САД заједно са ЕУ и другим члановима Савјета за провођење мира разматра даље кораке након што је Народна скупштина Републике Српске усвојила је одлуку о расписивању референдума у РС, изјавио је јуче замјеник помоћника америчког државног секретара Томас Кантримен. "То ћемо одлучити и реаговаћемо по свом календару, али данас немам шта да објавим […]
САРАЈЕВО – САД заједно са ЕУ и другим члановима Савјета за провођење мира разматра даље кораке након што је Народна скупштина Републике Српске усвојила је одлуку о расписивању референдума у РС, изјавио је јуче замјеник помоћника америчког државног секретара Томас Кантримен.
"То ћемо одлучити и реаговаћемо по свом календару, али данас немам шта да објавим у том правцу. Били смо јасни да такав рефереднум није уопште у складу са Дејтоном, јер поставља питање да ли је нешто друго у складу са Дејтоном и има унутрашњу контрадикцију", рекао је Кантримен.
Амерички дипломата рекао је у телефонском разговору из Вашингтона новинарима у америчкој Амбасади у Сарајеву да говори "без длаке не језику", јер је то био и тон расправа у Народној скупштини РС.
"Знам да ће неки то тумачити као напад на РС, али волио бих да нагласим да је то далеко од истине, јер нико није говорио са више поштовања за РС него ја. Стално наглашавам да су САД досљедне у подршци Дејтону и његовој централној формули – једна држава, два јака ентитета и три конститутивна народа", рекао је Кантримен.
Он је нагласио да ће се САД супротставити када год неко напада ентитете и њиху легитимност, али исто тако и када се напада држава, њено постојање, надлежност и легитимност.
"Не желимо напасти РС нити интересе њених грађана него имамо обавезу када видимо негативну реторику у БиХ да јасно изјавимо шта је наш став. То што смо видјели јуче је напад на централну формулу и поимање дејтонског Устава", сматра Кантримен.
Он је истакао да постоји начин за преговарања и разговарање о проблемима у државним и праовосудним институцијама. "Нажалост нисмо видјели да су били кориштени то начини него смо видјели покушај који иду ван оквира Дејтона и на директан напад на легитимност не само правосудних институција него и саме државе", рекао је замјеник помоћника државног секретара.
Према његовим ријечима, проблематизовање рада правосуђа у БиХ може покренути истим политичким начинима на које су успостављене такве институције, а то је договор политичких странака, расправа и гласање у Парламентарној скупштини БиХ.
"За нас је то питање досљедности. Није логично и досљедно бранити Дејтонски споразум а истовремено напасти централне стубове Устава, као што није логично ни досљедно бранити владавину права, која је основа сваке европске државе и истовремено нападати суд над којим немате утицај", рекао је Кантримен.
Он је додао да такође није логично и досљедно рећи да је циљ чланство у ЕУ, а истовремено се таквом реториком удаљавати од тог циља.
"Постоје други начини по дејтонског Уставу за реформу правосудних институција у БиХ. Као што је рекао високи представник Валентин Инцко јуче, референдум није један од начина", напоменуо је замјеник помоћника државног секретара САД.
Кантримен је рекао да не зна шта је намјера референдума, али као да као процес такав референдум не може довести до резултата да се враћају надлежности са нивоа државе на ентитете.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је одлуку о расписивању референдума у РС на којем би грађани требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ, те њихову неуставну верификацију у парламенту БиХ.
Посланици су усвојили сет од 29 закључака међу којима и закључак да се Народна скупштина РС ограђује од рада Суда и Тужилаштва БиХ, као и да те правосудне институције генеришу међунационалну мржњу и нетрепељивост.