Извори тврде: Британија и Кина све ближе

Лондон и Пекинг разговарају о споразуму који ће отворити пут пројектима из сектора финансијских услуга између две земље, извештава агенција Ројтерс.

уторак, август 2, 2016 / 09:58

Лондон и Пекинг разговарају о споразуму који ће отворити пут пројектима из сектора финансијских услуга између две земље, извештава агенција Ројтерс.

Британске власти за финансијско пословање (ФЦА) и Кинеска регулаторна комисија за хартије од вриједности (ЦСРЦ) раде на плану регулаторног оквира за дистрибуцију финансијских производа на тржиштима под њиховом јурисдикцијом и на предложеном повезивању Лондона и Шангаја за трговање акцијама, рекла су Ројтерсу два извора упозната са ситуацијом.

Велика Британија, дом највећег финансијског сектора у ЕУ, настоји у последњих неколико година да продуби своје везе у сектору финансијских услуга са Кином, која је прихватила овај и друге прекограничне шеме у сектору финансијских услуга као дио програма британско-кинеског економског и финансијског дијалога (ЕФД).

Бивши британски министар финансија Џорџ Озборн и кинески вицепремијер Ма Каи рекли су на посљедњем састанку ЕФД-а у Пекингу, прошлог септембра, да ће истражити могућности за креирање програма узајамног прихватања финансијских инструмената и инвестиционих фондова на Лондонској и Шангајској берзи, али ниједна од двије владе није пружила било какве детаље.

Присутне су, међутим, неке друге компликације у економским везама између две земље откако је гласање за Брегзит окончало мандат бившег британског премијера Дејвида Камерона, који се заједно са Озборном залагао за развој сарадње с Пекингом.

Нова премијерка Тереза Меј одлучила је у петак да одложи планирану кинеску инвестицију у нову британску нуклеарну електрану због, како је рекао за Ројтерс један неименовани извор, безбједносних разлога.

Други извор је навео да ФЦА и ЦСРЦ истражују могући регулаторни споразум који би концептуално био сличан меморандуму о разумевању (МОУ) који су потписали ЦСРЦ и Хонкошка комисија за вриједносне папире и фјучерсе (СФЦ) уочи отварања хонкошко-шангајског линка за трговање акцијама у новембру 2014.

“Тим меморандумом је направљен оквир за контролисање схеме, укључујући размјену података о трговању и координацију истражних активности, мада није јасно да ли ће британско-кинеска сарадња бити толико далекосежна”, рекао је извор Ројтерсу.



Оставите одговор