Италија забиљежила мизерних 0,9 раст производње

Већ десет година Италија привредно стагнира, а такво стање је настављено и у 2011. години, производња биљежи раст од само 0,9 одсто. Предсједник Еврогрупе Жан-Клод Јункер упозорава на банкрот, а премијер Силвио Берлускони одбацује такву могућност. Куповна моћ грађана је у константном паду, па се свака четврта италијанска породица налази на прагу сиромаштва, а незапосленост […]

понедељак, јун 27, 2011 / 19:21

Већ десет година Италија привредно стагнира, а такво стање је настављено и у 2011. години, производња биљежи раст од само 0,9 одсто. Предсједник Еврогрупе Жан-Клод Јункер упозорава на банкрот, а премијер Силвио Берлускони одбацује такву могућност.

Куповна моћ грађана је у константном паду, па се свака четврта италијанска породица налази на прагу сиромаштва, а незапосленост међу младима достиже алармантан проценат од 30 одсто.

Италијанску економску панораму чини посебно нестабилном раст јавног дуга, 120 одсто бруто националног производа, изражено бројкама, преко 1.890 милијарди евра, што све више забрињава партнере у Бриселу.

"Прије љетњих одмора спровешћемо неопходне мјере да бисмо испунили европске захтјеве. Заједно ћемо радити на томе са нашим партнерима у Европској унији", каже Берлускони.

Увјерен да неће доћи до повећања буџетског дефицита, Берлускони је рекао да ће Влада испунити обавезе према Унији, грађанима Италије, међународним инвеститорима и свима који вјерују у Италију.

Међутим, опозиција и незадовољни грађани сматрају да нестабилна владајућа коалиција није у стању да се избори са енормним економским проблемима.

"Ми смо у болној и дубокој кризи, због свега што нам се претходних година дешавало", каже Алберто Маритати, сенатор из Демократске партије.

На захтјев Брисела, министар економије Ђулио Тремонти за 30. јун припрема трогодишњи буџет од 45 милијарди евра који предвиђа и знатно смањење привилегија политичке касте, почев од плата, парламентарних фондова, службених аутомобила, којих у Италији има више од 600 хиљада, по чему је убједљиво прва у свијету.

Само смањењем привилегија уштедјело би се милион и по евра.



Оставите одговор