И Шведску муче азиланти из БиХ

Власти Шведске забринуте су због броја особа које су поријеклом из БиХ и других земаља западног Балкана, а које су на неки начин "врбоване" да плате скупу цијену путовања до Шведске и других земаља у којима би затражиле азил. У посљедња два мјесеца примијећен је пораст броја ових случајева. "Власти Шведске свјесне су изазова и […]

понедељак, октобар 3, 2011 / 20:04

Власти Шведске забринуте су због броја особа које су поријеклом из БиХ и других земаља западног Балкана, а које су на неки начин "врбоване" да плате скупу цијену путовања до Шведске и других земаља у којима би затражиле азил.

У посљедња два мјесеца примијећен је пораст броја ових случајева.

"Власти Шведске свјесне су изазова и потешкоћа са којима се суочавају БиХ и регион", наводи се у саопштењу Амбасаде Шведске у Сарајеву.

У саопштењу се додаје да ови услови нису довољан разлог да би се неком додијелила међународна заштита у Шведској.

Особе које по том основу затраже азил биће одбијене, те ће по хитном поступку морати напустити Шведску.

Власти Шведске и Амбасада Шведске у Сарајеву у том смислу блиско сарађују са надлежним органима БиХ како би поправиле ситуацију, додаје се у саопштењу.

Безвизни режим подразумијева да особе које испуне услове имају право као туристи остати у подручју Шенгена максимално 90 дана у периоду од шест мјесеци, како би се среле са родбином или обавиле посао.

Могуће је прибавити радну дозволу у Шведској али, у том случају, потребно је предати посебан захтјев у Амбасади Шведске у Сарајеву, а овај процес нема никакве везе са поступком тражења азила.

Већ дуго времена Шведска је значајно укључена и ангажована по питањима постизања напретка у БиХ уопште, те по питању права мањина у БиХ, а посебно у региону.



Оставите одговор