Дубички Пикасо је оригинал

Дјело једног од најславнијих сликара свих времена Пабла Пикаса које је у годинама у посједу Народне библиотеке у Козарској Дубици, оригинал је који је познати сликар створио 1964. године, пише Пресс. Како сазнаје тај лист ријеч је о „Глави мушкарца“, односно Пикасовом аутопортрету , а не о дјелу назива „Човјек са брадом“, како се у […]

уторак, април 1, 2014 / 12:26

Дјело једног од најславнијих сликара свих времена Пабла Пикаса које је у годинама у посједу Народне библиотеке у Козарској Дубици, оригинал је који је познати сликар створио 1964. године, пише Пресс.

Како сазнаје тај лист ријеч је о „Глави мушкарца“, односно Пикасовом аутопортрету , а не о дјелу назива „Човјек са брадом“, како се у први мах претпостављало.

Иако у општини Козарска Дубица, како пише Пресс, већ мјесецима крије да је ријеч о аутентичном дјелу Пабла Пикаса, потврду о томе лист је како наводе добио из прве руке. Експертиза историчарке умјетности Данке Дамјановић, коју је Народна библиотека ангажовала као судског вјештака за процјену поменутог дјела, још крајем јануара показала је не само да је ријеч о оригиналу, него и о дјелу непроцјењиве вриједности.

Дамјановићева каже да је ово Пикасово дјело настало мјесец дана прије Конгреса Комунистичке партије у Паризу, који је одржабн од 14. до 17. маја 1964. године.

„Трагајући за историјским подацима, сазнала сам да је Пикасо, негдје у априлу исте године, за представнике свих делегација направио по један свој аутопортрет. Наиме, у техници литографије, чувени сликар ради листове које слободно именујемо „Глава мушкарца – аутопортрет“. У Пикасовом гесту да учесницима Конгреса поклони по један свој аутопортрет сасвим извјесно има одређене симболике, пошто је умјетник од 1944. године, па до смрти, био члан Комунистичке партије Француске“, каже Дамјановићева.

Она подсјећа да је делегацију југословенских комуниста предводио народни херој Бошко Шиљеговић, који је на конгресу, такође, добио један примјерак „Главе мушкарца“.

„Он је Пикасово дјело чувао у својој личној умјетничкој колекцији, а посједовао је и заиста импозантну библиотеку. Све је чувао у својој породичној кући у селу Међувође код Козарске Дубице, у које се вратио пред крај живота. Тестаментом је све своје слике и књиге завјештао Народној библиотеци, међу којима је и дјело Пабла Пикаса, из фазе када је овај умјетник урадио серију мушких ликова“, истиче Дамјановићева.

Према њеним ријечима Пикасова „Глава мушкарца“, дјело је непроцјењиве вриједности.

„Ради се о дјелу које спада у „нулту“ категорију, за коју се не може урадити процјена у новцу. Међутим, нема сумње да је ријеч о оригиналу, с обзиром да ми је кроз руке прошло много Пикасових дјела“, објаснила је Дамјановићева.

Он је истакла да Пикасов лист који се налази у дубичкој библииотеци није потписан, али нема сумње, каже Дамјановићева – то је Пикасо.

„Експертизу сам урадила крајем јануара, коју сам послала Народној библиотеци и у којој сам навела да је неопходно да дјело адекватно опреме за јавно излагање по кодексима струке. Пикасов лист који је добро очуван, од покушаја крађе треба обезбиједити савременим визуелним и звучним сигурносним уређајима“, наглашава Дамјановићева.

Она објашњава да је ово дјело , пошто је дио завјештања, у трајном власништву дубичке библиотеке и да не може да промијени власника.

Иако су налаз вјештака морали да добију најдаље почетком фебруара, у дубичкој библиотеци тврде да аутентичност Пикасовог дјела још није потврђена, пише Пресс.



Оставите одговор