Дрецун: Војни споразум између Тиране и Приштине је провокација

Предсједник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун рекао је Срни да потписивање војног споразума између Косова и Албаније представља непотребан, изузетно провокативан и крајње неодговоран потез Приштине и Тиране. Дрецун је рекао да је тај споразум неприхватљив за Србију, као и са аспекта регионалне стабилности, те указује на константне некад мање, некад […]

среда, јул 3, 2013 / 13:08

Предсједник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун рекао је Срни да потписивање војног споразума између Косова и Албаније представља непотребан, изузетно провокативан и крајње неодговоран потез Приштине и Тиране.

Дрецун је рекао да је тај споразум неприхватљив за Србију, као и са аспекта регионалне стабилности, те указује на константне некад мање, некад веће великоалбанске претензије Тиране.

"Нема никаквих разлога да у било ком облику припадници Војске Републике Албаније бораве на простору Републике Србије, на Косову и Метохији, без обзира што је Албанија признала једнострано проглашену независност", рекао је Дрецун.

Према његовој оцјени, очигледно је ријеч о намјери да организују неке заједничке војне активности, вјероватно неке вјежбе, и о припреми терена да, можда, припадници такозваних Косовских безбједносних снага учествују, заједно са припадницима албанске армије, можда у неким мисијама НАТО-а.

"Наравно да Србија не може да гледа ни најмање благонаклоно на то, него мора да се најоштрије супротстави таквом понашању, јер тај споразум представља акт дестабилизације ситуације на Космету и може да охрабри албанске екстремисте и припаднике паравојних формација не само на Косову и Метохији, него и у региону", рекао је Дрецун.

Дрецун је истакао да нема сумње да би боравак албанских војника на територији Србије, на Косову и Метохији, додатно угрозио безбједност српског народа.

Споразум о војној сарадњи Косова и Албаније, као и о боравку припадника једне оружане снаге на територији друге земље, потписали су министар косовских снага безбједности Агим Чеку и министар одбране Албаније Арбен Имами у понедјељак у Призрену.

Споразум садржи процедуру за улазак и излазак, као и привремени боравак и статус припадника Оружаних снага Републике Албаније и припадника такозваних косовских безбједносних снага на територији друге стране потписнице.

Први потпредсједник Владе Србије Александар Вучић јуче је рекао да је војни споразум Косова и Албаније веома озбиљан проблем и да Србија, ради заштите својих грађана, о томе мора да разговара с ЕУ и осталим партнерима у свијету, али да не смије себи да прави проблеме на међународном плану.



Оставите одговор