Додик: Спремамо се за пут у Русију и промјену Устава

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће се идуће године ићи на доношење новог устава Републике Српске у складу са Дејтонским споразумом и Венецијанском комисијом која је потврдила надлежности Републике Српске за правосуђе. "Ми ћемо то урадити, без обзира на конфликте и покушаје неких да нас у томе спријече. Ово што је на […]

недеља, септембар 7, 2014 / 12:26

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће се идуће године ићи на доношење новог устава Републике Српске у складу са Дејтонским споразумом и Венецијанском комисијом која је потврдила надлежности Републике Српске за правосуђе.

"Ми ћемо то урадити, без обзира на конфликте и покушаје неких да нас у томе спријече. Ово што је на нивоу БиХ није ни дејтонски нити уставно, због чега се ствари морају враћати у оквире прописа и међународниг уговора", рекао је Додик синоћ за бањалучку Алтернативну телевизију.

Он је поновио да је Република Српска незадовољњи радом Суда и Тужилаштва БиХ и да ће настојати да ту надлежност врати Републици Српској.

Додик је рекао да се ситуација у правосуђу БиХ неће промијенити на боље, иако је Милан Тегелтија из Републике Српске недавно именован за предсједника Високог судског и тужилачког савјета /ВСТС/ БиХ, јер то питање не зависи од њега.

"Вратити ту надлежност Српској, значи овдје формирати ВСТС и да тужиоце и судије именује Народна скупштина Републике Српске", појаснио је Додик.

Он је рекао да је највећи степен криминала и корупције у правосуђу, против чега је неопходна ефикасна борба.

Додик је рекао да ће предложити укидање Специјалног суда и тужилаштва Републике Српске и неке друге институционалне могућности, јер судије очигледно не пресуђују и не раде свој дио посла.

Он је рекао да може гарантовати да у Српској данас нема организованих криминалних група и мафије. "То смо могли да `развалимо` само зато што смо имали надлежност над полицијом", нагласио је предсједник Српске.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће Република Српска путем одређених кредитних аранжмана и зајмова са Русијом стабилизовати пензиони, здравствени фонд, републички буџет, ојачати Инвестиционо-развојну банку Српске, те омогућити подршку реалном сектору привреде.

Додик је потврдио да он и премијер Републике Српске Жељка Цвијановић 15. септембра путују у Москву гдје ће се састати и о овим и другим темама разговарати са руским предсједником Владимиром Путином.

"Један кредитни аранжман од 76 милиона евра чека потписивање уговора, а други велики аранжман од неколико стотина милиона евра помоћи ће нам да садашња доспијећа обавеза омекшамо и од кредита и зајма који добијемо од Русије пролонгирамо на исплату за наредних 10 година", рекао је Додик.

Он је рекао да је Република Српска у овој години имала највећи степен доспијећа ануитета кредита и задужења по разним основама дугова, наводећи да ануитет од 520 милиона КМ за враћање идуће године у буџету пада на 320 милиона КМ.

Додик је рекао да ће разлика која остане бити довољна да се "испеглају" неки фондовски и буџетски дефицити, истичући да Република Српска није у снажном, већ у кумулативном дефициту који није угрозио њену стабилност.

Предсједник Републике Српске оцијенио је да је власт у протекле четири године његовог мандата одбранила Републику Српску, вратила јој достојанство, те изградила и одржала економију како би "остали на ногама" у економском смислу.

Говорећи о животу и стандарду грађана у Републици Српској, Додик је рекао да су власти учиниле све да Српску у глобалној економској кризи и свему што се дешавало са поплавама "одржи на ногама".

"Волио бих да живимо сви боље, јер сам увјерен да Српска има потенцијал за то и мислим да значајан број људи разумије околности ситуације у којој се ми налазимо", рекао је Додик.

Он је подсјетио да је Српска у времену од када је води СНСД повећала бруто домаћи производ за 70 одсто, а када је СНСД преузео власт плате и пензије су биле мање него данас.

Додик је рекао да је отежавајућа околност за економију неуспјешна и неорганизована БиХ, као и немогућност доношења одлуке да би се заштитила властита привреда и пољопривредна производња.

Када је ријеч о животу пензионера у Српској, Додик је рекао да су пензионери социјално осјетљива категорија грађана, истичући да му је жао што они немају већа примања, али да су уз минимални радни стаж мања и примања као што је то случај у неким европским земљама.

Он је рекао да је било пензионера који су на љекарским комисијама олако добијали рјешења да имају одређене врсте болести, подсјетивши да је једна приватна ординација из Источног Сарајева за 4.500 корисника Фонда ПИО Републике Српске са простора Херцеговине имала дијагнозу депресије, што је резултирало ранијим пензионисањем.



0 КОМЕНТАРА

  1. risovivrbasa, 07.09.2014. 13:01:41 [127194]

    To je suština političke kampanje. Onaj ko kaže ja i ja ću poslati u zatvro te i te ako se uspostavi da su radili to i to i imam jasne dokaze, pečatirane, potpisane, pravosnažne, sa sve svjedocima u tom slučaju možemo očekivati neke promjene i jasne namjere „šromjenjivača“, sve ostalo su samo šarene laže i borba za foteljama.

  2. Nikako ne mogu da povežem na koji način će promjenama ustava biti vraćene nadležnosti u pravosuđu. RS ima kompletan sudski sistem od Ustavnog suda, vrhovnog suda, te okružnih i osnovnih sudova. Ima i tužilaštva, i specijalno pride, pravobranioca.

    Ako hoće vraćanje nadležnosti treba da promijeni krivični zakon, ali i to je sporno, jer entitetski obuhvata i sva krivična djela koja u nadležnost uzima i SUD BiH.

    No, nije čudno, za kampanju je važno ispaliti metak, pa makar i ćorak, važno je da je jednako glasan.

Оставите одговор