Ђокић и Рафинерија Брод: Инвеститор испред заштите животне средине

Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић изјавио је данас у Броду да ће Република Српска путем Акционог плана затражити од Секретаријата енергетске заједнице да се до 2020. године пролонгира рок у којем Рафинерија нафте Брод треба да заврши модернизацију постројења. Ђокић је рекао да је, према директивама ЕУ, до 2017. године требало […]

среда, фебруар 17, 2016 / 14:33

Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић изјавио је данас у Броду да ће Република Српска путем Акционог плана затражити од Секретаријата енергетске заједнице да се до 2020. године пролонгира рок у којем Рафинерија нафте Брод треба да заврши модернизацију постројења.

Ђокић је рекао да је, према директивама ЕУ, до 2017. године требало завршити модернизацију постројења у Рафинерији нафте Брод, а Српска ће предложити да се тај период помјери за 2020. годину, што је урадила и Србија, јер је ријеч о врло важном инвеститору – руској компанији "Зарубежњефт", која запошљава неколико хиљада људи и "храни" неколико општина Републике Српске, а значајно пуни и буџет БиХ.

"Очекујем да ће према нашем ставу бити пуно разумијевања унутар БиХ и да ће и други у оквиру Секретаријата Енергетске заједнице то разумјети зато што морамо заштитити овако важног инвеститора", рекао је Ђокић и додао да таквог инвеститора треба респектовати на посебан начин, што очекује да учине и све институције у БиХ, нарочито у Федерацији БиХ.

Ђокић је рекао да Српска изузетан значај даје великим инвеститорима, те подсјетио да је "Зарубежњефт" један од највећих инвеститора у Републици Српској и у самом врху у БиХ.

Он је подсјетио да је Рафинерија нафте Брод урадила много на испуњењу европских еколошких стандарда који се, прије свега, односе на смањење загађења сумпором и његовој заступљености у појединим продуктима, у шта је инвестирала 260 милиона евра.

"Концентрација сумпора у тим продуктима је још увијек нешто изнад дозвољених европских стандарда и вриједности, али до сада су на нивоу БиХ у неколико наврата донесене одлуке да ови производу могу да буду пласирани на домаће тржиште", подсјетио је Ђокић.

Он је указао да БиХ треба да смањи зависност од увоза нафтних деривата и заштити домаћу производњу, нарочито јер домаћи произвођачи могу да испуне све захтјеве тржишта БиХ, јер и даље значајан дио промета течних енергената долази из увоза.

Министар Ђокић је данас у Броду са руководством "Оптима групе" разговарао о дуговању топлана градова Бањалуке и Приједора према Рафинерији нафте за испоручени мазут од 24 милиона КМ, те најавио да ће разговори о овом проблему бити настављени наредних дана.

На састанку је утврђено да "Оптима група" увелико ради на смањењу проблема емисије штетних гасова и да је, поред значајног улагања у рјешавање овог питања до сада, планирано и даље улагање, те поштовање свих европских еколошких стандарда.

Ђокић, који је данас обишао и постројења Рафинерије нафте Брод, рекао је да "Оптима група", у складу са планом репрограма, веома одговорно испуњава све своје обавезе према Пореској управи и Влади Републике Српске.

Састанку су присуствовали генерални директор "Оптима групе" Андреј Озеров, генерални директор Рафинерије нафте Андреј Гетингер, генерални директор Рафинерије уља Модрича Јевгениј Кочнев, начелник општине Брод Илија Јовичић и начелник општине Модрича Младен Крекић.

Тема састанка је била модернизација Рафинерије нафте Брод и Рафинерије уља Модрича, гасификација рафинерије и еколошки аспекти рада.

"Посебно питање које смо данас разматрали јесте модернизација постројења обе рафинерије као и еколошка питања емисионих гасова, те узајамна дуговања између предузећа унутар `Нестро групације`", изјавио је Озеров.

Озеров је нагласио да су сви финансијски извјештај о пословању "Оптима групе" јавно доступни на увид свим заинтересованим грађанима, те демантовао информације о напуштању тржишта БиХ и преласку Рафинерије у власништво другом инвеститору.



Оставите одговор