Ђелић: Намјерно нам кваре пут у Европу

Потпредсједник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је да се плаши да би ситуација на Косову могла да буде искоришћена за одлагање почетка преговора о прикључењу Србије Европској унији и да није први пут да неко Београду покушава да "поквари посао" на путу европских интеграција. "Страх ме је да неке чланице ЕУ, зато што желе да […]

среда, август 3, 2011 / 10:44

Потпредсједник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је да се плаши да би ситуација на Косову могла да буде искоришћена за одлагање почетка преговора о прикључењу Србије Европској унији и да није први пут да неко Београду покушава да "поквари посао" на путу европских интеграција.

"Страх ме је да неке чланице ЕУ, зато што желе да успоре проширење, не искористе једностране акције Приштине као изговор да се сачека да се ситуација смири да би се почело са преговорима за улазак Србије у ЕУ", рекао је он за "Вечерње новости".

Ђелић је оцијенио да није случајно то што је Приштина одмах након хапшења посљедњег хашког оптуженика Горана Хаџића успоставила ембарго на српску робу.

Он је рекао да "није први пут да у моменту када се очекује позитиван развој догађаја за Србију на путу европских интеграција, неко покушава да јој поквари посао".

"Овог пута то је Приштина. Наши преговарачи улажу напоре да се јасно укаже ко је започео једностране акције, унео немир у животе људи на Космету и у региону", навео је Ђелић.

Ђелић вјерује да је, "упркос својским настојањима Приштине да то осујети, Србији обезбијеђено добијање статуса, али датум преговора, нажалост, још није".

Он је навео да нико не помиње да је рјешавање статуса Космета услов за добијање кандидатуре и почетак преговора, али да се мора наћи нека форма рјешења.

Ђелић је рекао да водеће земље ЕУ и Америка "нису дале зелено свјетло Хашиму Тачију за посљедње акције Приштине на сјеверу Косова" и да је први пут од самопроглашења независности Косова, међународна заједница оштро протестовала због тога.

"Међутим, веома је лоше што су на моменте и Кфор и Еулекс излазили из позиције статусне неутралности и поштовања Резолуције 1244, на које их обавезује њихов мандат", додао је Ђелић.



Оставите одговор