Ивановић: Ештонова ће морати рећи Приштини да је доста насиља

Висока представница ЕУ Кетрин Ештон мораће да каже Приштини да је доста насиља и да постројавања и смотре војних јединица, које имају ефекта на домаћу политичку сцену, производе негативне ефекте на српску заједницу на Космету, рекао је државни секретар у српском Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић. "Приштина не показује вољу да уђе у […]

среда, август 3, 2011 / 10:40

Висока представница ЕУ Кетрин Ештон мораће да каже Приштини да је доста насиља и да постројавања и смотре војних јединица, које имају ефекта на домаћу политичку сцену, производе негативне ефекте на српску заједницу на Космету, рекао је државни секретар у српском Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић.

"Приштина не показује вољу да уђе у преговоре са Београдом јер сматра да има јаку позицију. Међутим, страшно се варају. Успели су да скрену пажњу на себе, али то не мора да значи да је та пажња довела до неке боље или позитивне оцене о њима. Напротив, показали су се као реметилачки фактор", рекао је Ивановић за "Политику".

Коментаришући најаве косовског премијера Хашима Тачија да неће одустати од намјере да прошири власт Приштине на сјевер Косова, Ивановић је истакао да разумије политичке говоре и покушај убирања политичких поена усмјерене ка Тачијевој публици, али да посљедице могу бити тешке.

"Срби су додатно забринути и онда се самоорганизују, што никако није добро. С једне стране имамо високу тензију и велика очекивања на албанској страни, али и високу тензију и нервозу на српској страни. То нису услови за преговоре", додао је Ивановић.

Као највећу препреку да се ситуација врати на оно што је било прије кризе и да се наставе преговори он је навео Приштину, јер би за Тачија то значило потпуно политичко самоубиство.

Представник Прес-службе Владе Србије Миливоје Михајловић рекао је за "Блиц" да Тачи изјавом да неће одустати од намјере да прошири власт Приштине на сјевер Косова не даје шансу миру и дијалогу.

"Стање је запаљиво, потребно је хитно нормализовати ситуацију, а Тачи и део косовске владе покушавају бензином да угасе пожар", каже Михајловић и наводи да таква реторика не узнемирава само Србе на сјеверу Косова, већ и друге неалбанце, али и Албанце.

Предсједник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић рекао је за "Данас" да Приштина, уз подршку дијела међународне заједнице, репресивним мјерама покушава да наметне рјешења неприхватљива за Србе.

Он је навео да забрињава то што су и неке чланице међународне заједнице прекршиле принцип непристрасности те додао да европски преговарачи морају да буду свјесни чињенице да подржавају стварање нове државе на Балкану, у Европи, и то створене на злочину, протјеривању, криминалу и вађењу људских органа.



Оставите одговор