Ђаво је у детаљима: Како Русија користи девизне резерве које су замрзнуте санкцијама

Цијели свијет зна да су девизне резерве Централне банке Русије (ЦБР) у ЕУ, САД и већини земаља Комонвелта замрзнуте, али баш и не зна све детаље ове имовинске блокаде, пише Бифе.ба.

понедељак, март 21, 2022 / 11:49

Од 643,2 милијарди долара девизних резерви ЦБР на дан 18. Фебруар 2022. замрзнуто је око 300 милијарди долара и чини се да се овај, изузетно велик износ средства (47% укупних девизних резерви) не може користити док су санкције на снази и да је неупотребљив за било каква плаћања било каквих обавеза?

Међутим, девизне резерве ЦБР нису баш сасвим замрзнуте, а у тренутку доношења овога, финансијски најтежег пакета санкција, то су знали и Бијела кућа и Кремљ.

Америчко министарство финансија, по слову санкцијама прописаних правних норми, мора дозволити кориштење замрзнутих средства ЦБР за плаћање обавеза према америчким правним и физичким лицима.

Плаћање дивиденди, камате, обавеза по емитованим обвезницима није предмет санкција, а на ово последње се односила последња употреба "замрзнутих" девизних резерви ЦБР из половине марта.

Министарство финансија Руске Федерације је 16.марта 2022. дало налог да се са његовог рачуна код ЦБР изврши плаћање обавезе по основу руског спољњег дуга у износу од 117 милиона долара по основу двије емисије еврообвезница.

ЦБР има рачун између осталог и код познате америчке банке ЈПМорган. ЈПМорган је добила платни налог од ЦБР да изврши плаћање Сити банци, која је такође америчка банка. ЈПМорган је дозначила новчана средства Сити банци.

Сити банка је дјелујућу као агент емисије обвезница Руске Федерације уплатила доларе америчким власницима руских обвезница (одредница амерички се користи у ширем смислу јурисдикције подручја које је уговорено за емисију обвезница, или јурисдикције на којој дјелује банка агент емисије).

Да налог за плаћање доларског дуга није извршен Руска Федерација би технички посматрано банкротирала, иако би имала још 30 дана на располагању за измирење обавеза.

Русија је направила резервну варијанту да уколико америчке банке одбију да исплате новац повјериоцима у доларима, исте подмире у рубљама.

Поједине глобалне рејтинг агенције (Фич) сматрају да би се измиривање обавеза у рубљама могло третирати такође као банкрот, а дио свјетске финансијске заједнице је то и прижељкивао.

Овакав начин америчког "замрзавања" руских девизних резерви показује да ће Русија "мало морген” банкротирати на спољни дуг?

До 25. маја 2022. "замрзнутом" активом ЦБР Руска Федерција може располагати на описани начин, а послије тога ће "ова опција сигурно бити укинута", јер Американци више желе да им се дуговања измире у рубљама него у доларима?

Амерички финансијски прагматизам у блокади руске имовине и мало познат и од обичног човјека сакривен облик санкционисања руске економије који смо описали свједочи вјечну универзалност гесла "ближа поткошуља од кошуље".

Један дио обавеза по обвезницама које је Руска Федерација емитовала на европском тржишту (еврообвезнице) од 2018. године се по одредбама проспекта емисије обвезница може измирити и у рубљама.

Када/ако се поједине земље ЕУ или друге земље које су блокирале руске девизне резерве, суоче са опцијом плаћања руског дуга или у еврима или у некој другој тврдој валути или у рубљама видјећемо, коју опцију ће одабрати.

Финансијски мазохизам никада није био јача страна инвеститора у најразвијенијим земљама свијета, напротив.

Од тих и таквих инвеститира Руска Федерација је позајмила новац, а обавезе по спољном дугу се измирују кориштењем девизних резерви ЦБР, јер код ње Министарство финансија Руске Федерације има рачун.

Укупни руски спољни дуг је око 480 милијарди долара и свако га може упоредити са, у другој реченици овога текста, наведеним износом замрзнутих девизних резерви ЦБР.



Оставите одговор