Дан и слава Српске: Литургија, честитке, одликовања

Његова светост патријарх српски Иринеј служио је јутрос у Бањој Луци Свету архијерејску литургију у Саборном храму Христа Спаситеља, чиме је започето данашње обиљежавање Дана и крсне славе Републике Српске која слави 20 година постојања. Патријарх је честитао грађанима Дан и крсну славу Републике Српске – Светог првомученика и архиђакона Стефана и зажелио срећан овај […]

понедељак, јануар 9, 2012 / 12:50

Његова светост патријарх српски Иринеј служио је јутрос у Бањој Луци Свету архијерејску литургију у Саборном храму Христа Спаситеља, чиме је започето данашње обиљежавање Дана и крсне славе Републике Српске која слави 20 година постојања.

Патријарх је честитао грађанима Дан и крсну славу Републике Српске – Светог првомученика и архиђакона Стефана и зажелио срећан овај дан Божији и благослов народу и Републици Српској, како је нагласио – најмлађој српској држави.

У бесједи патријарх Иринеј истакао је да Република Српска слави свој празник, свједочећи вјеру првославну и свето име српско. Патријарх Иринеј упутио је благослов онима који воде српски народ, јер то "није лако у овим тешким временима". У светој литургији саслуживало је више владика, свештеника и ђакона Српске православне цркве.

Обреду служења литургије присуствовали су највиши представници власти Српске на челу са предсједником Милорадом Додиком, премијером Александром Џомбићем, предсједником Народне скупштине Игором Радојичићем, те представници Српске у заједничким институцијама БиХ на челу са предсједавајућим Савјета министара Николом Шпирићем.Прије почетка литургије организован је дочек патријарха Иринеја, а литургији је присуствовао велики број грађана, који су били окупљени и изван храма.

Ово је прва службена посјета Бањој Луци патријарха Иринеја од када је уведен у трон српских патријарха.

Одликовања подијељена

Након службе, предсједник РС и остали званичници прешли су у Палату предсједника гдје су дочекали госте из Србије, предвођене предједником Борисом Тадићем.

На свечаности у Палати, предсједнику Републике Српске Милораду Додику уручен је Орден Дружбе, којим га је одликовао предсједник Русије Дмитриј Медведев.

Одликовање предсједнику Додику уручио је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан Харченко.

Затим је предсједник Додик Орденом РС на ленти, одликовао је: предсједника Србије Бориса Тадића, бивше предсједнике Српске Рајка Кузмановића, Николу Поплашена и Драгана Чавића, Мирка Шаровића, митрополита дабробосанског Николаја, епископе зворничко-тузланског Василија, бањолучког Јефрема, бихаћко-петровачког Хризостома, захумско-херцеговачког и приморског Григорија и умировљеног епископа захумско-херцеговачког Атанасија.

Орден заставе РС са златним вијенцем додијељен је – Борачкој организацији Српске, Специјалној јединици полиције МУП-а Српске, замјенику директора "Оптима групе" Бањалука Анатолију Киселеву и сенатору РС, Предрагу Лазаревићу.

Орден части са златним зрацима биће додијељен бискупу бањалучком Фрањи Комарици, а постхумно рабину Јеврејске заједнице у РС, Јозефу Атијасу.
Орден Његоша првог реда професору Стеви Пашалићу, рукометашу Данијелу Шарићу и спортском раднику Мирославу Петричевићу.

Академија, пријем па филм на Банском Двору

У наставку програма који спада у обиљежавање Дана и крсне славе Републике у 13.00 часова у дворани "Борик" одржана је свечана академија под називом "Република Српска – глас који се чује".

Република Српска je завјет да ћемо живјети као слободни и достојанствени људи, а у њу je уграђена наша вјековна борба против тираније и зла, против фашизма и нацизма, поручио је предсједник Српске Милорад Додик, у свом говору у дворани Борик.

"Прије 20 година, на данашњи дан створена je Република Српска. Створена је плебисцитарном вољом српског народа, на миран начин, одлукама демократски изабраних народних посланика у Скупштини српског народа у БиХ. Република Српска настала је као историјска потреба и израз легитимне воље српског народа, а не као резултат ратних сукоба, јер је у то вријеме у БиХ био мир", рекао је Додик на свечаној академији.

"Република Српска је све вријеме трајања рата имала статус ратујуће стране и као таква учествовала је у свим мировним преговорима које је водила међународна заједница, чиме смо још тада имали признат међународно-правни субјективитет. Свој легитимитет и легалитет, као основе суверене власти, унијели смо и највећим дијелом задржали потписивањем свих 11 анекса Дејтонског споразума. Поред свих атрибута суверености, потврђено нам је и право на законодавну, извршну и судску власт, као и право на војску".
Он је оцијенио да је Српска данас незаобилазан фактор у одлучивању у БиХ, а њен став се поштује на регионалном и ширем плану.

"Желимо да наставимо да развијамо добре односе са братском Србијом, Русијом, Израелом, ЕУ, САД… државама у региону и широм свијета. И данас не можемо, а да се не сјетимо наших сународника на Косову, и још једном поновимо нашу подршку Србији и њеним настојањима да сачува суверенитет у околностима када су интереси моћних изнад међународног права и правде", нагласио је предсједник Српске Милорад Додик.

Поред патријарха Иринеја, предсједника Србије, Бориса Тадића, министра иностраних послова Србије, Ивице Дачића, е других званица међу којима је био и Емир Кустурица, академији је присуствовала и делегација ХДЗ-а БиХ у којој су Драган Човић, Вјекослав Беванда и Борјана Кришто.

Након свечане академије, у 15.00 часова, у Административном центру Владе Републике Српске приређен ЈЕ традиционални свечани пријем, који организује предсједник Републике Милорад Додик.

У 20.30 у Културном центру "Бански двор" биће организована "три де" пројекција током које ће бити презентована историја, културна баштина, природно богатство и привредни потенцијали Републике Српске.



Оставите одговор