Б. Тадић: Референдум би одгодио кандидатуру Србије
Референдум у четири општине на сјеверу Косова могао би да утиче на ново одгађање статуса кандидата Србије за ЕУ, јер ће масовна порука Срба са сјевера покрајине да не прихватају приштинске институције бити ново политичко иритирање Њемачке и јачање њеног тврдог става против српске кандидатуре, оцјењују саговорници "Вечерњих новости". Предсједник Србије Борис Тадић рекао је […]
Референдум у четири општине на сјеверу Косова могао би да утиче на ново одгађање статуса кандидата Србије за ЕУ, јер ће масовна порука Срба са сјевера покрајине да не прихватају приштинске институције бити ново политичко иритирање Њемачке и јачање њеног тврдог става против српске кандидатуре, оцјењују саговорници "Вечерњих новости".
Предсједник Србије Борис Тадић рекао је за онлајн издање "Новости" да би одржавање референдума могло да угрози дипломатске напоре државе за добијање статуса кандидата.
Предраг Симић, професор међународне политике и бивши амбасадор, сматра да би заказано изјашњавање Срба на сјеверу Косова могло да допринесе да Брисел поново одгоди кандидатуру Србије.
"Од посете /њемачког канцелара/ Ангеле Меркел па до данас, све што се дешава на северу Косова практично утиче и на став Немачке о српској кандидатури. Тако би и референдум о приштинским институцијама сигурно могао да допринесе новом померању српске кандидатуре", рекао је Симић.
Бивши амбасадор у Берлину Огњен Прибићевић, такође, сматра да ће референдум имати утицаја али да је ипак пресудна политика Београда.
"Сви у међународној заједници знају да званична Србија нема исту политику као општински лидери на северу Косова. Пресудна ће да буде дипломатија на релацији Брисел, европске метрополе, Вашингтон и Београд" сматра Прибићевић.
Предсједник општине Косовска Митровица Крстимир Пантић сматра да референдум ни на који начин не може да утиче на бриселску пресуду у марту.
"Ангела Меркел је отворено поручила шта Србија треба да учини за кандидатуру – да укине `паралелне институције` и успостави добросуседске односе. Приче да ће Срби са Косова сада да успоре европски пут Србије потпуно су без основа. Тако, званичници из Београда покушавају да оправдају своју лошу политику", рекао је Пантић.
Референдум у четири општине на сјеверу Косова, који је заказан за 14. и 15. фебруар, поклопиће се са фебруарском одлуком Савјета министара ЕУ, од чије препоруке зависи и коначна одлука Европске комисије у марту.
Одбијање Венс-Овеновог… плана би урадило ово и оно, морате, немате избора, прихватите… све је то говорено и нама, само мало раније. Затваране границе, условљавања константна… Да смо их слушали, данас не бисмо славили 20 година свог постојања.
Ако је референдум избор Срба на КиМ… нека га одрже, боре се за себе, прикажу да постоје… Више не могу ништа да изгубе!
Ма све ће ово проћи као Додиков референдум, ал надам се да ће га бити да нервира овога пајаца Тадићија.