Цивилно друштво: Пројекти за суочавање с прошлошћу

Организације цивилног друштва широм БиХ реализовале су 11 пројеката за које су им, у оквиру пројекта "Приступ правди: Суочавање са прошлошћу и изградња повјерења за будућност", додијељени микрогрантови у укупном износу од 250.000 КМ. Средства је обезбиједио Развојни програм УН /УНДП/, а додијељена су домаћим удружењима и организацијама које су свој рад посветиле рјешавањима питања […]

четвртак, јун 16, 2011 / 17:13

Организације цивилног друштва широм БиХ реализовале су 11 пројеката за које су им, у оквиру пројекта "Приступ правди: Суочавање са прошлошћу и изградња повјерења за будућност", додијељени микрогрантови у укупном износу од 250.000 КМ.

Средства је обезбиједио Развојни програм УН /УНДП/, а додијељена су домаћим удружењима и организацијама које су свој рад посветиле рјешавањима питања везаних за транзицијску правду, приступ правди и полном насиљу.

Водитељ пројекта Санела Париповић рекла је да су микрогрантови додијељени у априлу прошле године, а реализовани пројекти окончани крајем априла ове године.

Она је на почетку дводневне конференције "Цивилно друштво у акцији – Транзицијска правда и приступ правди", која је данас почела у Сарајеву, рекла да је 11 пројеката било фокусирано, између осталог, на област здравствене заштите и помоћ обољелим од посттрауматског стресног поремећаја, подизање свијести јавности и укључивање цивилног друштва у процес рјешавања питања несталих лица, превенцију и сузбијање насиља у породици и рад са починиоцима ових дјела, побољшања полижаја жртава рата с фокусом на жртве силовања, те пружање бесплатне правне помоћи.

Резидентни представник УНДП у БиХ Јури Афанасиев најавио је додјелу другог круга грантова у истом износу, али није могао рећи када ће ово бити реализовано.

Он је додао да прво желе саслушати учеснике конференције и организације цивилног друштва, шта желе постићи на терену, како би коначно формулисали други круг грантова.

"У сарадњи са надлежним институцијама на свим нивоима у БиХ и цивилним друштвом проводимо већи број активности у сектору реформи правосуђа. Када говоримо о насиљу у породици и сексуалном насиљу, потребно је споменути и рад са полицијом, јер је она прва институција која успоставња контакт са жртвама", рекао је Афанасиев.

Аида Бехрем, представница удружења која су учествовала у додјели грантова, сматра да питања правде у БиХ још нису задовољена.

Она је изразила увјерење да ће додјелом најављених микрокапиталних грантова до краја године нека питања бити затворена, чему ће допринијети и државна стратегија за транзицијску правду.

Бехремова је рекла да су, уз досадашњу помоћ УНДП-а, ових 11 удружења остварила међусобну повезаност, а локалном становништву ојачали свијест да питања правде не застаријевају и да се на постизању правде треба радити све док она не буде задовољена.

Предсједник Удружења породица несталих Сарајевско – романијске регије Милан Мандић очекује да ће примјеном пројекта за чију имплементацију је добио средства, постићи добре резултате.

"У БиХ још нема правде. У нашем пројекту понудили смо да дође до сарадње сва три конститутивна народа. Она је добра међу удружењима, али су политичари кочница у провођењу правде, која једном мора доћи на ове просторе", сматра Мандић.

Као разлог зашто још увијек нема правде у БиХ, навео је своје и мишљење породица несталих "да нико од наредбодаваца, који сједе у заједничким институцијама, није толико глуп да сијече грану на којој сједи".



Оставите одговор