Аустријска маркација по нашим шумама и горама

Аустрија је држава од које је моја претходна држава Република Југославија била већа три пута, а моја данашња држава БиХ мања за само 1,6 пута. Пише Душко Бошковић Упркос томе је Аустрија изгледа уједно и један од већинских власника ове моје најновије и најнапаћеније државе састављене од два равноправна дијела Херцеговине и Босне, што јој […]

уторак, јун 24, 2014 / 10:36

Аустрија је држава од које је моја претходна држава Република Југославија била већа три пута, а моја данашња држава БиХ мања за само 1,6 пута.

Пише Душко Бошковић

Упркос томе је Аустрија изгледа уједно и један од већинских власника ове моје најновије и најнапаћеније државе састављене од два равноправна дијела Херцеговине и Босне, што јој и само име каже, тако да је дискриминирајуће скраћено је називати само Босна.

Са које год стране погледам мени је Аустрија чудна држава. Почев од самог имена које у преводу са аустријског на наш језик значи "источно царство". Значи становнике те чудне државе можемо с пуним правом називати "источноцарци" и да ми чудно гледамо људе, који нас чудно гледају због оваквог нашег понашања.

Чудна је и прича о настанку националних симбола те мени чудне државе. Ево рецимо приче како је настала источно-царска национална застава, веома популарна и сада у нашим планинарским крајевима. А у планинама бар не оскудијевамо. Значи да говорим о веома заступљеној и прилично раширеној проблематици.

Наводно источноцарски народни вођа покрета за ослобођење источноцарског народа, којем нисам запамтио име, што и није битно за причу, је водио веома тешку и много крваву борбу за ослобођење, тако да је на крају битке био сав крвав од главе до пете. Када је одмотао свој, туђом крвљу натопљен појас везан око струка, испод појаса се указала бијела кошуља до које крв није успјела до продре. Очевидци кажу да је тај призор толико оставио снажан утисак на окупљене око вође да су моментално добили идеју како да им изгледа њихова источноцарска застава. И би тако. Национална застава Аустрије се састоји од три хоризонталне траке исте ширине, двије црвене и треће бијеле између. Уосталом погледај фотографије:

Ова фотографија није направљена у Аустрији него код нас у БиХ. Пуна је БиХ оваквих застава. Цртају је одушевљени маркирачи планинарских стаза по ваљда још увијек нашим планинама. И не само то, цртају је и по Србији, нашој пријатељској држави која нам Сарајево издашно снадбјева својим рашчанским становништвом.

Негодовао сам кровним организацијама планинара и Српске и Србије и то у електронско-писменој форми због овога упорног цртања аустријских застава. Нисам само негодовао, него сам и нудио рјешење, послао приједлоге. Али нисам препознао вољу да се овој проблематици посвети дужна пажња. Најлакше је не таласати и ходати утабаним стазама, па макар и на нашу штету. А можда се ипак ради о завјери?

Да бих убрзао прецес доношења одлуке мало сам и повисио тон (писао сам им поново великим словима и подебљано) и рекао да ако се не донесе нека одлука о промјени изгледа ове проаустријске маркације, ја ћу ходати планинама са кантом плаве боје и префарбавати бијелу траку са плавом. И браћа Срби су ми одговорили да ће да ме туже, хапсе и сл. јер је то недозвољена радња. Значи мене ће моји Срби да кажњавају што цртам србске ознаке преко аустријских, а рећи ће да сам вриједан и друштвено користан ако наставим цртати аустријске?!

Размишљам да можда пређем у источноцарце па ми неће сметати све ово и вјероватније је да ћу као такав некада и бити власник ових планина које волим, или бар моји потомци. Јер као источноцарац бих могао онда да тужим све планинарске савезе Српске и Србије да неауторизовано цртају аустријску заставу по планинама и да тражим да се у Фолксбанк или Рајфајзен-банк уплати за сваку нацртану аустријску заставу рецимо 1€. И ето мени богатства без икаквог рада, чистом манипулацијом. Живјели закони о заштити ауторских права.

Е тек тада ће се Срби сјетити да би могли да цртају своју умјесто аустријску заставу по планинама.

П.С. Јавио ми се јаран Дејан из Њемачке са информацијом да је ономад тражећи у Бечу Бетовенов гроб, пронашао гроб писца текста аустријске химне. На гробу пише Пола фон Прерадовиц. Поред србске, босанско-херцеговачке и хрватске химне и аустријску су писали Срби, свугдје присутни и незаобилазни народ. А испричао ми је и виц којег причају у Њемачкој: Питао Ханс Петера у чему је разлика између швајцарске и аустријске заставе. Овај, нормално, каже да нема појма. На то му Ханс објасни да швајцарци имају на црвеној подлози бијели плус, а аустријанци на црвеној подлози велики дебели минус.



0 КОМЕНТАРА

  1. Istina, monarhija je imala, zvaničnu, nacionalnu zastavu crno-žute boje. Što se tiče Austrije ova crveno bijela markacija se primjenjuje samo u nekim dijelovima, zemlje,a svako ko je tamo bio mogao je da vidi modernije sisteme obilježavanja staza. Upotreba boje je raširena i u drugim zemljama bivše monarhije, ali što za neke od oznaka koriste i crveno-bijelu nema baš nikakve veze.

    Označi Srbski brate Srbine!;)

  2. Због оваквих испразних, ограничених и примитивних наглабања „Источноцарство“ и Беч су пуни људи побјеглих из БиХ. Бавећи се небитним стварима ми нисмо у стању да идемо ка бољем. Ево нека аутор објасни шта ће се суштински промјенити ако те каменове обојимо у било које боје. Нека их обојимо у розе. Хоће ли сутра због тога бити боље и љепше живјети у тамном вилајету Босни и Херцеговини?

    Ако се провозаш Сеном кроз Париз можеш видјети црвено-бијело-црвене „заставе“ код сваког моста (а зна се колико је мостова на Сени у Паризу). Мислиш да су се парижани замарали да кукају о томе како су Аустријанци прогласили Сену аустријском. То би код њих било проглажено за обичну глупост (не би се налазило на једном од популарнијих портала). То је за њих само обична сигнализација за пловила на Сени. А националне заставе и обиљежја се налазе на националним институцијама, трговима и другим примјереним мјестима за таква обиљежја.

    П.С. Ни српску химну Боже правде није написао Србин, па у чему је онда поента апострофирања ко је су химне написали Срби. И тај Србин да се осјећао србином не би ставио „фон“ испред свог презимена. А информиши се како је настала српска тробојка? Прописао ју је ферманом турски султан!

  3. Bojane, e slično i ja razmišljam.
    A, kojeli mi to koristi imamo što nam se republika zove srpska , a srpska je samo što je Srbin za nju ginuo, a sad je srpska koliko i eskimska.
    Ovakva kakva je, gadi mi se, jedva čekam da je ovakve nestane.
    da stavimo na svaki prozor trobojku, badava, trobojka neće nahraniti gladna usta, niti napraviti krov nevoljnicima .

    Što se tiče mene ja bih najvolio da nas Austrija anektira , da nam djeca ne bježe glavom bez obzira.
    I ako mi otima, neka mi otima Otto ,a ne Mile.
    Milina šapa nas nas je više satrala, zatrala, i otela nego zajedno svi naši okupatori vjekovni.

    Naši gadovi haračem otetim od Srba pokupovali su pola Beča, Londona , Milana, Pariza,

Оставите одговор