Фоча: Представљена књига о гуслама

Захваљујући гуслама и порукама које се њима преносе, Срби су кроз бурну историју успјели сачувати вертикалу чојства и јунаштва, којом се прије свега штите сами од себе, а затим и од других, истакнуто је вечерас у Фочи на промоцији књиге "Гусле – српске памтише и саборнице" Жељка Чуровића Лисанског. Књига представља зборник текстова о гуслама, […]

уторак, јун 24, 2014 / 09:49

Захваљујући гуслама и порукама које се њима преносе, Срби су кроз бурну историју успјели сачувати вертикалу чојства и јунаштва, којом се прије свега штите сами од себе, а затим и од других, истакнуто је вечерас у Фочи на промоцији књиге "Гусле – српске памтише и саборнице" Жељка Чуровића Лисанског.

Књига представља зборник текстова о гуслама, обогаћен фотографијама и документима.

Чуровић је на једно мјесто сабрао око 170 радова познатих српских књижевника, музичких стваралаца, црквених великодостојника и гуслара.

Читалац тако може пронаћи шта су о гуслама говорили блаженопочивши патријарх српски Павле, књижевници Иво Андрић, Милош Црњански или савременици Матија Бећковић и митрополит црногорски АмФилохије.

"Гусле чувају традицију и уче народ историји, пјевајући о чојству и јунаштву, али и о љубави и правди. Оне су најбољи памтиша или памтилица српског народа, што је и истакнуто у наслову књиге", речено је промоцији у Фочи, на којој су осим аутора говорили и предсједник Гусларског друштва "Херцег Шћепан" из Фоче Милош Лазовић и професор црквене музике на Православном богословском факултету Драган Учур.

Аутор је истакао да су гусле свевремени звук српског народа.

"У времену турског ропства, када нисмо смјели капу носити ни зидану кућу имати, тада је гуслар, када није било учитеља ни свештеника, сабирао народ у планинама и пећинама, бодрио га да истраје и довео га до 1804. године и свијетлих времена борбе за слободу", рекао је Чуровић.

На промоцији је речено и да су гусле институција српског народа, чији значај најбоље одсликавају познати стихови "Да не бјеше цркве и гусала, Србија би без Срба остала".

Културно вече организовали су Центар за културу и информисање и Гусларско друштво "Херцег Шћепан", а својим наступом су га употпунили гуслари Раде Паповић и Милорад Чаруга, те Културно-умјетничко друштво "Вила" из Фоче.



Оставите одговор