Аустријанци: Поћореково писмо и није неки доказ

Аустријски историчари негирају тврдње из Београда према којима су постојали планови за почетак Првог свјетског рата 13 мјесеци прије сарајевског атентата и 14 мјесеци прије аустроугарске објаве рата Србији. "Писмо није ништа значајно", реаговао је један од познатијих аустријских експерата о теми Првог свјетског рата Манфрид Раухенштајнер, поводом писма који је у Андрићграду представљен пре […]

среда, јануар 8, 2014 / 14:30

Аустријски историчари негирају тврдње из Београда према којима су постојали планови за почетак Првог свјетског рата 13 мјесеци прије сарајевског атентата и 14 мјесеци прије аустроугарске објаве рата Србији.

"Писмо није ништа значајно", реаговао је један од познатијих аустријских експерата о теми Првог свјетског рата Манфрид Раухенштајнер, поводом писма који је у Андрићграду представљен пре пар дана од стране директора Архиве Србије Мирослава Перишића.

То писмо је бечки војни гувернер БиХ Оскар Поћорек упутио тадашњем министру финансија Аустроугарске монархије Леону Билинском, 28. маја 1913. године, а препис је сада представљен у одјељењу за историју Каменграда.

Перишић је рекао да је то писмо вишеструко значајно за све оне који се баве проучавањем Првог светског рата, јер открива не само намјере ратних кругова Беча да га поведу, већ и ставове владајућих кругова према Србима, Хрватима и муслиманима и њихове међусобне односе, а посебно на политику Беча према Србима у Босни и Србији, као и према поборницима идеје уједињења Јужних Словена.

Овај изузетно важан документ до сада није био доступан историчарима нити је коришћен у научним радовима, иако је први пут објављен 1928. године у листу "Вечерња пошта" у Сарајеву и био чуван у тзв. црном кабинету гдје се скрива најповјерљивија пошта, истакао је Перишић.

"Поћореково писмо је документ који спада у примарне историјске изворе, јер је настало оног момента када се догађај десио и оно је један од најзначајнијих историјских извора за изучавање питања кривице и одговорности за почетак Првог свјетског рата", рекао је Перишић.

Навео је да разлози за прећуткивање овог документа није тешко открити, јер се његов садржај није уклапао у жељену, односно конструисану ненаучну слику предисторије и историје почетка Првог свјетског рата.

Бечки дневник "Кронен цајтунг" указује да је Перишић представио новинарима само превод писма.

Према бечком листу превод је супротност онога што Србија намјерава да њиме докаже.

У писму бечки војни гувернер говори о "неизбјежном рату за пар година" и да "Србија никада не може бити направљена поузданим пријатељем", зато што ће "се земља у сваком будућем рату отворено и одлучно борити на страни преосталих непријатеља", наводи лист.

Истовремено, указује "Кронен цајтунг", у писму Поћорек предлаже да "се Србија мора учинити безопасном тиме што би монархија са овом земљом склопила најмање један трговински, царински и војни споразум".



Оставите одговор