Антић: ЕУ више нема никакву сврху

Историчар Чедомир Антић сматра да Србија у овом тренутку не треба да уђе у ЕУ, јер она "више нема никакву сврху", већ је "израз империјалних тежњи неколико држава" које су на Унију делегирале дио својих интереса. Антић је рекао Срни да су Србији потребне обећане вриједности које је ЕУ некада прокламовала, односно начин на који […]

субота, новембар 10, 2012 / 17:41

Историчар Чедомир Антић сматра да Србија у овом тренутку не треба да уђе у ЕУ, јер она "више нема никакву сврху", већ је "израз империјалних тежњи неколико држава" које су на Унију делегирале дио својих интереса.

Антић је рекао Срни да су Србији потребне обећане вриједности које је ЕУ некада прокламовала, односно начин на који функционишу државе чланице, њихове унутрашње демократије, ефикасност и економска спремност као узор.

Он је навео да Србија треба да развија државу сличну државама ЕУ, а ако је цијена уласка у Унију да у Србији буде примијењено нешто што није примијењено ни на једну слободну и демократску државу, она не треба да уђе у ЕУ по цијену да нестане као држава.

"Боље да нас неко окупира него да сами себе окупирамо, да сами одустанемо од своје слободе и демократије", истакао је Антић.

Он је нагласио да ће, ако Косово и Метохија добије независност а не дође до историјског споразума између Срба и Албанаца, до подјеле Косова и Метохије, до опстанка Срба, бар на сјеверу, у саставу Србије, "ова игра бити настављена".

"Нажалост, ми у ЕУ и САД немамо подршку за било какав споразум са Албанцима, од нас се очекује потпуно попуштање и понижење, а кад је реч о Словенији и Хрватској, спремни су да толеришу борбу око `пустог` мора, или ненасељних `хриди` на мору“, напоменуо је Антић.

Истичући да Влада Србије мора отворено да каже грађанима које су перспективе, он је додао да нико не би могао да занемарује легитимне интересе српског народа када би Србија имала вишак у буџету, ефикасну привреду и спољнотрговински суфицит.

Он је оцијенио да је највећи непријатељ европског јединства у овом тренутку бирократија ЕУ, "посебно онај дио за који би се очекивало да је најефикаснији, ако већ није у највећој мјери демократски и праведан".

"Они прво морају да се договоре шта ко од њих говори. Највиши представници ЕУ кажу да су битни међусобни односи, свакодневни живот, а онда се појави неки парламентарац, представник или неко други који каже да неће бити пријема Србије у ЕУ до формалног признања независног Косова“, навео је Антић.

Извјестилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек рекла је да Србија неће моћи да уђе у ЕУ без признавања независности Космета.

Она је поновила да ЕУ не подржава подјелу Косова, али је додала да очекује да ће српска страна захтијевати широку аутономију за сјевер Косова,па и посебан статус.



Оставите одговор