Америчка помоћ Македонији условљена преговорима са Атином

Помоћ америчке владе намијењена Македонији условљена је конструктивношћу ове земље у преговорима са Грчком у вези са именом Македонија. У документу на око 160 страна, који је усвојио Комитет за иностране послове, не само што се условљава финансијска помоћ Македонији, већ се и први пут од признавања под уставним именом земља ословљава као Бивша Југословенска […]

недеља, јул 24, 2011 / 08:02

Помоћ америчке владе намијењена Македонији условљена је конструктивношћу ове земље у преговорима са Грчком у вези са именом Македонија.

У документу на око 160 страна, који је усвојио Комитет за иностране послове, не само што се условљава финансијска помоћ Македонији, већ се и први пут од признавања под уставним именом земља ословљава као Бивша Југословенска Република Македонија /БЈРМ/, пише скопски дневник "Вечер".

Образложење Комитета је да Македонија, за разлику од Грчке, не показује вољу за вођењем преговора и, напротив, чини потезе који су "свађалачки" према јужном сусједу, чиме крши Привремени споразум.

Комитет наводи да је Грчка демонстрирала енормно добру вољу тиме што ријеч Македонија може бити укључена у будућем имену БЈРМ, имајући у виду да је термин комбинација географске одреднице, што говори да нема територијалних амбиција ка сјеверној покрајини у Грчкој, названој истим именом.

Конгресмени су закључили да помоћ САД према Македонији треба да буде условљена показивањем воље БЈРМ за вођење суштинских преговора са Грчком.

Између Скопља и Атине води се дугогодишњи спор, будући да Грци сматрају да Македонија има претензије према истоименој грчкој сјеверној области. Грчка је из тих разлога 1991. године блокирала међународно признање Македоније, која је 1993. године примљена у УН под привременим именом БЈРМ.

Преговори о имену почелу су 1995. године, а међународни посредник у преговорима је амерички дипломата Метју Нимиц.



Оставите одговор