Турска условљава ЕУ: Или Кипар, или проблем са нама

Турска, кандидат за ЕУ, најављује како би могли замрзнути своје односе с ЕУ уколико се оствари план да Кипар (међународно призната грчка половица отока) преузме полугодишње предсједавање Унијом у јун 2012. Замјеник турског премијера Бесир Аталаy изјавио је како би Турска, кандидат за приступ ЕУ-у, могла замрзнути своје односе с том институцијом уколико се Кипру […]

уторак, септембар 20, 2011 / 19:41

Турска, кандидат за ЕУ, најављује како би могли замрзнути своје односе с ЕУ уколико се оствари план да Кипар (међународно призната грчка половица отока) преузме полугодишње предсједавање Унијом у јун 2012.

Замјеник турског премијера Бесир Аталаy изјавио је како би Турска, кандидат за приступ ЕУ-у, могла замрзнути своје односе с том институцијом уколико се Кипру одобри мјесто њенога предсједавајућег у 2012., објавила је државна новинска агенција Анадолија.

"Ако мировни преговори на Кипру не буду закључени, а ЕУ омогући јужном Кипру вршење функције предсједатеља тијеком 2012., настат ће права криза између Турске и ЕУ-а", рекао је Аталаy, након посјета сјеверном Кипру.

"У том случају замрзнућемо односе с ЕУ. Сада смо ово објавили, а као влада одлуку смо већ донијели", рекао је за Анатолију Аталаy.

Међународно призната влада грчког дијела Кипра требала би у српњу 2012. преузети дужност предсједатеља ЕУ-а тијеком предстојећих шест мјесеци.

Од инвазије Турске 1974. Кипар је подијељен на међународно признати грчки дио на југу и на одцијепљени турски дио на сјеверу, који признаје само службена Анкара. Изјава турског премијера додатно погоршава кризу у односима, заоштрену јучер, након што је Турска извијестила да планове Кипра о почетку истраживања налазишта нафте у Медитерану сматра провокацијом те да ће размислити о истраживањима на мору, заједно са сјеверним Кипром, уколико Република Кипар настави с овим плановима.

Турска сматра да резерве нафте око отока не припадају само ципарским Грцима већ и кипарским Турцима, а да су једнострани планови о експлоатацији провокација, особито уочи листопадског рока за мировно рјешење што га је поставио УН, који позива све стране да мирно ријеше овај спор те истичу како би било каква налазишта гаса могла бити од користи објема заједницама, након што ријеше међусобне размирице.



Оставите одговор