10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

Топчагић: Пут у Европу је потпуно блокиран

Шеф Мисије БиХ у ЕУ Осман Топчагић оцијенио је да је дошло до потпуне блокаде када је ријеч о евроатлантским интеграцијама БиХ зато што ова земља осам мјесеци након избора нема формиран Савјет министара, па не може да испуњава ни најједноставније услове које је пред њу поставила ЕУ. "Сада све поруке из Брисела и држава […]

субота, јун 18, 2011 / 11:12

Шеф Мисије БиХ у ЕУ Осман Топчагић оцијенио је да је дошло до потпуне блокаде када је ријеч о евроатлантским интеграцијама БиХ зато што ова земља осам мјесеци након избора нема формиран Савјет министара, па не може да испуњава ни најједноставније услове које је пред њу поставила ЕУ.

"Сада све поруке из Брисела и држава чланица указују на приоритет формирања Савјета министара", истиче Топчагић.

Он наводи да и услови за подношење апликације за чланство у ЕУ, које су министри иностраних послова дефинисали у марту, на првом мјесту наводе потребу формирања Савјета министара БиХ који ће моћи да води читав овај процес.

"Уз формирање Савјета министара БиХ, потребно је покренути кредибилан процес рјешавања случаја `Сејдић-Финци` и усвојити закон о државној помоћи. У наредној фази као услов за апликацију потребно је усвојити закон о попису", појаснио је Топчагић за данашњи "Дневни аваз".

Према његовим ријечима, иако закон о попису није наведен као обавеза у Споразуму о стабилизацији и придруживању и зато није постављен као предуслов за слање апликације, јасно је да је постојање квалитетних и тачних статистичких података предуслов за давање квалитетних одговора на упитник и уопште за преговоре о чланству.

Топчагић је мишљења да је жеља Брисела да види више земаља из региона, међу којима је и БиХ, да се укључе што прије у процес преговора о чланству у ЕУ.

"Тачно је да постоји и одређена фрустрација и у Бриселу и у државама чланицама због непостојања одговарајућег напретка, али исто тако постоји жеља да се помогне да тај напредак буде постигнут", сматра Топчагић. /



0 КОМЕНТАРА

  1. Мађарски премијер је неки дан у Сарајеву рекао кључну реченицу – ВАШИ РЕСУРСИ НЕ СМИЈУ ДА ОСТАНУ ИЗВАН ЕУ. Мислим да није мислио на људске ресурсе 😉 !

    Нека блокада потраје!

Оставите одговор