22:13 Најгори: Два деветнаестогодишњака из Белгије ухапшени због кријумчарења мрава18:41 Док се у Украјини хладно ратује, Запад се спрема за повратак на руско тржиште14:21 Џендерлуци из Небеске Србије: Први пут на једном лету, сво особље у авиону биле жене14:17 Лавров: У Сумију смо гађали састанак војних званичника НАТО и режима у Кијеву14:11 Кошарац о високој политици: Русија не утиче малигно, већ ЕУ и бивша америчка администрација13:35 Горан Петронијевић: Неко из Хашког Механизма треба провјерити Караџићево стање у затвору13:32 Ухапшени двадесетчетворогодишњаци у Брчком: Пуцали, па оптужени за покушај убиства13:27 Вашингтон и Брисел сада мало ипак преговарају о тарифама и, кажу, добро им иде18:12 Илон Маск против Опен АИ: У име човјечанства или личног профита?16:09 Киргиски пуковник: НАТО не може да замјени Русију у бившим републикама СССР

Суперкомпјутер против људи у квизу

За сљедећи мјесец заказан је меч у коме ће снаге одмјерити два човјека и један суперкомпјутер. Ако је судити према припремном пријатељском одмјеравању уприличеном прошлог четвртка, људима се не пише добро. Двојицу шампиона у популарном америчном квизу знања Џеперди, Кена Џенингса и Бреда Рутера, прилично сигурно и убедљиво побиједио је ИБМ-ов рачунар Ватсон, опремљен специјално […]

петак, јануар 21, 2011 / 10:54

За сљедећи мјесец заказан је меч у коме ће снаге одмјерити два човјека и један суперкомпјутер.

Ако је судити према припремном пријатељском одмјеравању уприличеном прошлог четвртка, људима се не пише добро.

Двојицу шампиона у популарном америчном квизу знања Џеперди, Кена Џенингса и Бреда Рутера, прилично сигурно и убедљиво побиједио је ИБМ-ов рачунар Ватсон, опремљен специјално припремљеним софтвером за дубоко размишљање о питањима и одговорима. Проба је била само увод у истински окршај који ће се одиграти 14, 15. и 16. фебруара у ИБМ-овој истраживачкој лабораторији у Јорктаун Хајтсу и преносиће га телевизија. Побједнику слиједи награда од милион долара.

Многи стручњаци се слажу у оцјени да је изазов с којим ће Ватсон бити суочен учествујући у квизу Џеперди, далеко сложенији од оног с којим се суочио ИБМ-ов шаховски суперкомпјутер ДеепБлуе кад је 1997. побиједио шаховског шампиона Гарија Каспарова.

У шаху је број потеза који се могу повући ограничен и јасно дефинисан правилима, а у поменутом квизу, који је необичан и по томе што такмичарима нуди одговоре, а они морају да кажу како гласи одговарајуће питање, Ватсон ће најприје морати да декодира људски језик са свим његовим зачкољицама, загонеткама, скривеним значењима и разговорним изразима садржаним у понуђеним одговорима.

Снимак пробног окршаја одржаног прошле недјеље може се погледати овдје.



Оставите одговор