Станић: Српски језик је посебно угрожен на западним странама

Предсједник Матице српске Драган Станић, изјавио је данас у Новом Саду, да су српски правопис, рјечник и граматика "најубојитија оружја" српског народа у борби за очување ћирилице и језика од све чешћих и систематичнијих напада. – Правопис, рјечник и граматика најубојитија су оружја српског народа у заштити ћирилице и сопственог језика од све чешћих и […]

четвртак, децембар 12, 2013 / 19:29

Предсједник Матице српске Драган Станић, изјавио је данас у Новом Саду, да су српски правопис, рјечник и граматика "најубојитија оружја" српског народа у борби за очување ћирилице и језика од све чешћих и систематичнијих напада.

– Правопис, рјечник и граматика најубојитија су оружја српског народа у заштити ћирилице и сопственог језика од све чешћих и све систематичнијих напада, који долазе с многих страна и из разних кухиња – рекао је Станић, послије разговора са директором Представништва РС у Србији Млађеном Цицовићем, о заштити ћириличног писма.

Станић је додао да је приликом недавног боравка у Бањалуци примијетио да хрватске телевизијске и радио-станице врше прави пресинг на српски језик.

– Тај пресинг је снажан и опасан и ако му се одмах на одговарајући начин не супротставимо, српском језику пријети да буде наружен, а његови језички стандарди угрожени. Посебно се то односи на младе који те станице слушају и нехотично упијају нешто што нема везе ни са српским језиком, нити српском културом – рекао је Станић.

Он сматра да Србија и Српска морају политички подржати заједнички пројекат јавне употребе ћирилице и ијекавског изговора, на свим српским просторима.

– Ћирилица и ијекавица морају се наћи у јавној употреби на свим просторима на којима Срби данас живе. Да би се то постигло, Србија и Српска морају таквим пројектима дати максималну политичку подршку. У противном, све што говоримо о ћирилици и српском језику ће постати и остати само празна прича – констатовао је Станић.

Станић, Цицовић и директор Градске библиотеке у Новом Саду Драган Којић, разговарали су и о другим облицима и могућностима културне и научне сарадње између Матице, Библиотеке и Представништва РС у Србији.



Оставите одговор