Српско – литванска радна група тражи рјешење у Бирчу

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија и стечајни управник Укио банкаса Гинтрас Адомонис договорили су данас формирање заједничке радне групе која ће покушати да предложи рјешења како би био скраћен судски процес и завршен стечајни поступак, што би довело до много већег степена извјесности у пословању Фабрике глинице "Бирач". "Коначна одлука ће бити донесена у […]

четвртак, децембар 12, 2013 / 19:20

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија и стечајни управник Укио банкаса Гинтрас Адомонис договорили су данас формирање заједничке радне групе која ће покушати да предложи рјешења како би био скраћен судски процес и завршен стечајни поступак, што би довело до много већег степена извјесности у пословању Фабрике глинице "Бирач".

"Коначна одлука ће бити донесена у судском поступку, али Одбор повјерилаца, у којем Влада Српске има два члана, може сугерисати доношење неких одлука које би убрзале сам процес", појаснио је Тегелтија након састанка у Бањалуци.

Он је новинарима рекао да ће се у наредних 30 дана састати радне групе, које ће размијенити материјале, те утврдити да ли је могуће постићи договор.

"Република Српска и Литванија нису супротстављене, већ оштећене стране у случају Фабрике глинице `Бирач` у Зворнику", изјавио је Тегелтија.

Он је рекао да је веома задовољан чињеницом да су тужилаштва и министарства унутрашњих послова Републике Српске и Литваније успоставили директну сарадњу и да у том процесу значајно напредују.

"Очекујемо да ће након данашњих разговора наша сарадња бити значајно унапријеђена", рекао је Тегелтија.

Тегелтија истиче да је позиција Укио банкаса специфична, јер се налази у стечају и њихов једини мотив јесте да наплате новац, пошто их сам процес производње не интересује.

"Укио банкас је заинтересована за више модела како то може да се ријеши, да ли да продају нека своја потраживања, да ли да то дају Влади уз неки попуст. Њихов највећи проблем је да докажу да су њихова потраживања реална, јер је суд рекао да стечајни управник није прихватио њихова потраживања као реална у овом процесу", напоменуо је Тегелтија.

Тегелтија је рекао да треба поштовати сваку одлуку суда која буде ишла у правцу да се заврши стечајни поступак, али за Владу Српске неће бити прихватљиво све што буде изван тога, односно да се заштити процес производње и рад у Фабрици глинице "Бирач".

Он је саговоренике упознао са циљем и надлежношћу Координационог тима Владе Републике Српске за "Бирач", наводећи да Тим није надлежан за стечајни поступак, којег води стечајни управник којег је именовао суд.

"У процесу стечаја не смије доћи до стварања губитака у Фабрици глинице `Бирач`", рекао је Тегелтија и додао да је стечајни управник раздвојио управљачку од руководеће структуре фабрике са основним циљем да се одржи процес производње.

Тегелтија каже да су упознали стечајног управника Укио банкаса како тече процес производње и у каквом је стању Фабрика "Бирач", који су њени највећи проблеми и каква су очекивања.

Он је рекао да Фабрика глинице "Бирач" тренутно ради у доста сложеним условима, које је значајно погоршао покушај Укио банкаса да преко суда у Бијељини изврши блокаду жиро-рачуна, што је изазвало одређено неповјерење у трговинском пословању "Алумине".

"Цијена алуминијума на свјетском тржишту је сада на најнижем нивоу послије 2009. године и то директно утиче на цијену металуршке глинице, који је један од производа `Алумине`", појаснио је Тегелтија.

Тегелтија је рекао да је добро што је руководство "Алумине" у претходних неколико мјесеци мијењало свој производни програм, усмјеравајући га изван металуршке глинице у производе који нису изложени високом ризику берзанског пословања и који немају изражену кризу цијене тих производа.

"Још постоје проблеми са снабдијевањем гасом, али се тамо одвија процес производње и ради се са једним котлом", истакао је Тегелтија.

Теглетија је рекао да ће питање позајмице од 10 милиона евра, коју је Укио банкас уплатила за Балкан инвестмент банку Бањалука, бити предмет наредних разговора заједничке радне групе Владе Републике Српске и Литваније.

Он каже да је Укио банкас једно вријеме финансирала Фабрику глинице "Бирач"."Није спорно што је Укио банкас дала кредит за `Бирач`, већ што је `Бирач` преузео нечије туђе кредите без да је ишта добио за противуслугу, што сматрамо апсолутно фиктивним послом. Познато нам је да се тамо /у Литванији/ води судски поступак против власника, који је фалсификовао документацију за те послове", појаснио је Тегелтија.

Тегелтија је истакао да долазак људи из Литваније у Бањалуку показује да су они свјесни да је исправан пут којег је изабрала Влада Српске да се утврди шта је чије власништво и какве су чије обавезе у овом процесу, након чега Фабрика треба да настави да ради.



Оставите одговор