Србија: Најава продаје Телекома?

До краја године тендер за избор приватизационог савјетника. Изабрана компанија процијениће вриједност српског оператора Тендер за приватизационог савјетника за продају “Телекома Србија” биће расписан до краја године, сазнају “Новости” у Влади Србије. Овиме ће, практично, започети процес поновне приватизације најпрофитабилнијег домаћег предузећа. Колико ће тачно капитала држава понудити на продају, од 78,1 одсто акција које […]

петак, децембар 12, 2014 / 14:03

До краја године тендер за избор приватизационог савјетника. Изабрана компанија процијениће вриједност српског оператора

Тендер за приватизационог савјетника за продају “Телекома Србија” биће расписан до краја године, сазнају “Новости” у Влади Србије. Овиме ће, практично, започети процес поновне приватизације најпрофитабилнијег домаћег предузећа. Колико ће тачно капитала држава понудити на продају, од 78,1 одсто акција које посједује, и по којој цијени, процијениће управо изабрани савјетник, а “пресудити” Влада.

Прије четири године, процјена је била да цијела компанија вреди око 2,2 милијарде евра, па је тадашња влада за пакет од 51 одсто тражила минимум 1,4 милијарде евра. Једини понуђач, аустријски “Телеком”, није био спреман да издвоји толику суму одједном, већ само 950 милиона евра у кешу и остатак за инвестиције, па је тендер пропао.

Милан Ковачевић, консултант за страна улагања, сматра да је крајње вријеме за продају “Телекома”.

– Ријеч је о дјелатности гдје су инвестиције веома важне како би се држао корак са конкуренцијом, а обавезна уплата дијела профита у државну касу свакако не доприноси даљем развоју “Телекома” – објашњава Ковачевић за “Новости”. – Држави би, у оваквој фискалној ситуацији у каквој је, сигурно боље било да прода ову компанију и то цијело своје власништво.

Према Ковачевићевом мишљењу, држава не би требало да задржи ниједну акцију у “Телекому”, јер ће, у случају да је ријеч о неком значајнијем проценту, око 40 одсто, на пример, то само “кочити” будућег већинског власника. Такође, то може и те како да утиче и на постигнуту продајну цијену.

Ковачевић не жели да спекулише са потенцијалном продајном цијеном за “Телеком”, само истиче да акције ове компаније до данас нису листиране на Београдској берзи, а та цијена била би добар показатељ колико је интересовање инвеститора.



Оставите одговор