Сноуден је крив: Медији слободнији у пола Африке него у Америци

Индекс Слободе медија за 2014. годину који је издала група Репортери без граница, освјетљава велика опадања у слободи медија у многобројним земљама свијета, укључујући Сједињене Државе, Као и у прошлом извјештају, Финска, Холандија и Норвешка, су опет на врху листе по слободи медија, док су најгори кршитељи слободе медија , тзв. Црне рупе за медије, […]

среда, фебруар 12, 2014 / 22:44

Индекс Слободе медија за 2014. годину који је издала група Репортери без граница, освјетљава велика опадања у слободи медија у многобројним земљама свијета, укључујући Сједињене Државе,

Као и у прошлом извјештају, Финска, Холандија и Норвешка, су опет на врху листе по слободи медија, док су најгори кршитељи слободе медија , тзв. Црне рупе за медије, Туркменистан, Сјеверна Кореја и Еритреја.

– Индекс слободе медија у свијету је референтно средство које се заснива на неколико критерија: Ниво рестрикције слободе, ниво плурализма, независност медија, околина и само-цензура, законски оквир слободе медија, транспарентност и инфраструктура – изјавио је генерални секретар Репортера без граница, Кристоф Делоар.

Ове године је рејтинг појединих земаља , укључујући развијене демократије , пао усљед прешироког и агресивног тумачења концепта заштите националне безбједности. Индекс такође осликава негативан утицај оружаних сукоба на слободу информисања. Најопаснија земља за новинаре тренутно је Сирија, која је на 177. мјесту од 180 земаља’.

Сједињене Државе, захваљујући цурењу информација о масовном прислушкивању које врши НСА, на листи су пале за 13 подиока и сада су на 46. мејсту, испод Боцване, Гане, Тринидада, Папуа Нове Гвинеје, итд…

Британија је због притиска на Гардијан, који је први објавио Сноуденове информације, пала за три мјеста и сада је на броју 33.

У нашем окружењу најгоре су рангиране Македонија и Црна Гора због пријетњи и физичких напада на новинаре. Већи напредак у слободи медија (раст од 18 подиока) је доживјела Албанија, иако се налази иза БиХ која је 66. мјесту, што значи да се попела на љествици за 3 подиока. Србија је на 54. мјесту, а Хрватска на 65.



Оставите одговор