Словачка: Либерали срушили владу на ратификацији заштите евра

Словачки либерали минирали су ратификацију новог заштитног механизма за евро и тиме оборили владу премијера Ивете Радичове. За еврозону то је само привремена компликација, пошто је лидер опозиционих социјалиста, бивши премијер Роберт Фицо, обећао у расправи да ће у сљедећем гласању вјероватно наредне седмице његови посланици обезбиједити већину да споразум о Европског фонда финансијске стабилности […]

среда, октобар 12, 2011 / 09:58

Словачки либерали минирали су ратификацију новог заштитног механизма за евро и тиме оборили владу премијера Ивете Радичове.

За еврозону то је само привремена компликација, пошто је лидер опозиционих социјалиста, бивши премијер Роберт Фицо, обећао у расправи да ће у сљедећем гласању вјероватно наредне седмице његови посланици обезбиједити већину да споразум о Европског фонда финансијске стабилности /ЕФСФ/ Словачка, ипак, ратификује.

Од 17 земаља еврозоне само парламент Словачке није још дао сагласност за проширење кредитних могућности Европског фонда финансијске стабилности до 440 милијарди евра да би била спашена сама идеја заједничке валуте.

Зашто се тако инати мала Словачка?

Словачки аналитичар Душан Керни објашњава да Словацима "долази отрежњење послије 1 000 дана живота са евром у новчанику".

"Како смо се радовали, како смо поздрављали ступање у јединствени валутни савез ЕУ! Ко би могао да помисли да ће се јавно мњење тако нагло промијенити. Данас свако пажљиво прати све што се дешава у Бриселу, схватајући да од рјешења високих чиновника ЕУ директно зависи благостање породице" – наводи Керни и додаје:

"Највише узнемирава то што се владајућа коалиција у словачком парламенти у суштини подијелила у погледу евра. Ако се оријентација на европску валуту у земљи настави, поставиће се питање реорганизације владе, или пријевремених избора. У Братислави су заређали високи чинови ЕУ који убјеђују да се подржи реформа Фонда, иначе ће наводно Словачка изгубити повјерење велике Европе".

Он, ипак, мисли да ће гласање у парламенту проћи повољно за присталице реформе фонда стабилности мада није убијеђен да је бескрајна помоћ дужницима оптимална варијанта за рјешење кризе.

Тржиште евра треба да се регулише – сматра Керни. Ови механизми су познати – општа благајна, потпуна контрола буџетских трошкова сваке земље, емисије дужничких хартија од вриједности.

Ипак, потпуна контрола буџетске политике која се врши споља значи губитак дијела суверенитата! Да ли је Словачка на то спремна?

"Ако са главним трговинским партнером Њемачком имамо заједничку валуту, финансијски инструменти треба да буду заједнички. Губитак дијела суверенитета је очигледно неизбјежан. А каква је алтернатива? Даљи пад? Још до недавно Словачку су наводили као примјер земље са високим темпом економског напретка. А шта видимо данас?

Умјесто планираних 3,6 одсто помиње се цифра од 2,3. Чак и мање. Све то изазива код људи разочарење, сумњу у исправност придруживања зони евра. Између осталог, механизама изласка нема. Наши сусједи Чеси ту не журе. И имају могућност да сами управљају својим финансијама" – закључије Керни.

У овом тешком тренутку за зону евра руски премијер Владимир Путин понудио је формирање јединственог економског простора ЕУ и Евроазијског савеза који се формира – подсјећа "Глас Русије".

"Тај приједлог достојан је озбиљног разматрања! Пројекат Путина сасвим је реална перспектива, мада не тако брзо. У контексту катаклизми евра, рубља дјелује поузданије. Зближавање са партнером који има такву валуту могло би да допринесе стабилности европског тржишта", сматра словачки експерт Душан Керни.



Оставите одговор