Скелани: Конзервација остатака римског муниципијума

Археолог Мирко Бабић потврдио је Срни да су у Скеланима почели радови на конзервацији остатака римског муниципијума који су откривени 2008. године и изразио увјерење да ће први посјетиоци за мјесец дана моћи званично да дођу на овај локалитет. Бабић је навео да је конзервација друга фаза наставка радова на простору локалитета Земљорадничке задруге у […]

уторак, август 5, 2014 / 10:02

Археолог Мирко Бабић потврдио је Срни да су у Скеланима почели радови на конзервацији остатака римског муниципијума који су откривени 2008. године и изразио увјерење да ће први посјетиоци за мјесец дана моћи званично да дођу на овај локалитет.

Бабић је навео да је конзервација друга фаза наставка радова на простору локалитета Земљорадничке задруге у центру Скелана, гдје су 2008. године пронађени највећи мозаици на западном Балкана.

"Археолози су током прве фазе за 40 дана рада обавили свој дио посла и потврдиле су се претпоставке да су то највећи мозаички комплекси на простору западног Балкана", нагласио је Бабић.

Он је рекао да су мозаици у потпуности истражени, али не и цијела грађевина.

"Зидови иду и на западни и на јужни профил, што значи да би у наредном периоду ако дође до наставка систематских археолошких истраживања било потребно да се регулишу имовинско-правни односи, што у овом моменту због финансијских разлога није брзо изводљиво", напоменуо је Бабић.

Он је рекао да данас почињу радови на конзервацији пронађених остатака – римских зидова, односно архитектуре и мозаика.

"Колеге из Републичког завода за заштиту споменика културе у Бањалуци раде на конзервацији мозаика и фресака које се налазе на зидовима и најбољи мајстори за рад са каменом раде на реконструкцији римских зидова каменом из римског времена и техникама које су кориштене у то вријеме", нагласио је Бабић.

Он је навео да у октобру, односно крајем септембра, слиједи трећа фаза – фаза презентације, односно заштите тих налаза за будућа времена.

"Зависно од обезбијеђених средстава то ће бити у форми балон-хале или у форми трајног објекта. Реалније је у овој фази очекивати балон-халу или бар најобичније шаторе који ће заштитити римске мозаике који су најосјетљивији", додао је Бабић.

Он је напоменуо да је приликом радова 2008. године пронађена и цијела колекција од 83 римска камена споменика са натписима, рељефима, разном орнаментиком.

"То је, практично, цијели један музеј што је и послужило да Влада Републике Српске оснује Археолошки музеј у Скеланима и вјерујемо да ће већ за мјесец дана први посјетиоци моћи званично да обилазе овај локалитет", истакао је Бабић.



Оставите одговор