СЕ осудио Њемачку због \’добровољне\’ кастрације

Савјет Европе оштро је осудио Њемачку, јер се у њеним затворима особе осуђене због сексуалних деликата и даље подстичу на "добровољну" кастрацију како би се наводно примириле њихове настране сексуалне страсти. Одбор за спречавање мучења при Савјету Европе у свом извјештају о стању у казненим установама тражи од Њемачке да укине добровољне хируршке кастрације осуђених […]

субота, фебруар 25, 2012 / 08:22

Савјет Европе оштро је осудио Њемачку, јер се у њеним затворима особе осуђене због сексуалних деликата и даље подстичу на "добровољну" кастрацију како би се наводно примириле њихове настране сексуалне страсти.

Одбор за спречавање мучења при Савјету Европе у свом извјештају о стању у казненим установама тражи од Њемачке да укине добровољне хируршке кастрације осуђених за сексуалне деликте. Захвати такве врсте су "накажење, они су неповратни и нису медицински неопходни", пише у извјештају објављеном у Стразбуру.

Аустријски члан Одбора за спречавање мучења Јулија Козма упозорава да је то "врло застарјела метода". "Већ крајем шездесетих година 20. вијека већина земаља Европе укинула је ту методу", навела је Козма.

Овај одбор Савјета Европе је у извјештају објављеном 22. фебруара прво оштро напао Чешку у којој је пракса кастрације таквих затвореника врло раширена, али је Влада Чешке тада упозорила да и у Њемачкој постоји могућност добровољне кастрације.

Одбор је онда пронашао два случаја кастрације затвореника у 2010. години у Њемачкој. Према процјенама, у овој земљи проводи се око пет кастрација годишње и тиме је Њемачка међу ријетким земљама која предвиђа такву мјеру за осуђенике.

Берлин је појаснио да кастрација нипошто није облик кажњавања осуђених. Закон који омогућава такву методу је из 1969. и кастрација је забрањена кажњеницима млађим од 25 година. Уопште, особе које желе бити кастриране могу бити подвргнуте таквом захвату "само ако је та метода медицински смислена, нпр. за олакшавање тегоба у тешким болестима, душевним сметњама или патњама које су повезане с ненормалним полним нагоном погођених", наводи се у ставу њемачке владе.

Међутим, осуђеници за сексуалне злочине као што је силовање, посебно ако су већ други пут осуђени за исто кривично дјело, врло добро знају да им "добровољна" кастрација увелико може помоћи за пријевремено пуштање из затвора – преноси "Дојче веле".

Јулија Козма упозорава да проблем, прије свега, лежи у главама, а не у полним органима људи. "Зато радије предлажемо психијатријски или психолошки третман за такве осуђенике гдје се проблем можда може ријешити и коришћењем одређених медикамената", наводи Козма.

С друге стране, свеједно је да ли се користи скалпел или хемија – ако је циљ потпуна кастрација. На примјер у Пољској су од 2009. судови чак обавезни да педофиле упуте на хемијску кастрацију. Одбор Савјета Европе је свјестан да има и нових тежњи повратку у Средњи вијек – и да готово нема шанси да се на нивоу читаве Европе постигну исти стандарди, закључује Козма.



Оставите одговор