Савремени тезаурус у београдској Подсоби

Фронталово пресловљавање саопштења овдје долази до пуног изражаја, јер причу о специјалним и паралелним везама носи представљање умјетника из Српске, под енглеским насловом.

четвртак, јул 28, 2016 / 12:05

Фронталово пресловљавање саопштења овдје долази до пуног изражаја, јер причу о специјалним и паралелним везама носи представљање умјетника из Српске, под енглеским насловом.

Изложба "Цонтемпорарy Тхесаурус", ауторски пројекат Музеја савремене уметности Републике Српске, биће отворена вечерас у галерији "Подроом" Културног центра Београда, најавио је музеј.

Након поставке у Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду (29. јун-24. јул) и београдска публика имаће прилику да погледа изложбу која представља пресек савремене визуелне сцене Републике Српске.

Изложба "Цонтемпорарy Тхесаурус" осмишљена је као нови пресек савремене визуелне уметности у Републици Српској и бави се њеним актуелним појавама, теоријском генезом и медијским особеностима.

Изложбом су обухваћена дела 10 аутора (Игор Бошњак, Нинослав Ковачевић, Никола Кекеровић, Младен Миљановић, Раденко Милак, Борјана Мрђа, Мила Панић, Селма Селман, Саша Татић и група Тач.ка), који су својим активним и интензивним присуством на савременој сцени овог простора детектовани као њени водећи носиоци.

Ови индивидуални уметнички опуси препознати су као језгра активних развојних процеса и континуиране квалитативне надградње, па се изложбом жели представити континуитет трајања ове живе и хетерогене микро-сцене и њене експанзије током релативно кратког временског раздобља, а обележене изразитим плурализмом ауторских израза неколико генерација младих уметника.

Концепт изложбе базира се на појму тезаурус (лат. тхесаурус), који се у музеологији односи на процес формирања музејских збирки чинећи њихово мисаоно и спознајно утемељење, па изложба као савремена ризница обједињује и представља сабрана/тезаурирана знања о савременој уметности Републике Српске.

Концепт изложбе осмислила је Жана Вукичевић, виша кустоскиња Музеја савремене умјетности РС.



Оставите одговор