Сарајевски атентат: На чувеној слици није Принцип

За двије године свијет ће се сјетити славне историје Сарајева: обиљежиће стоту годишњицу од атентата на престолонасљедника окупаторске Аустро-угарске монархије Франца Фердинанда и његову супругу, грофицу Софију Хотек, на Видовдан 28. јуна 1914.

четвртак, јул 19, 2012 / 11:04

Једни ће бескрајно туговати за заувијек угашеним сјајем бечког двора, други ће славити борца за слободу и противника феудалне тираније Гаврила Принципа, а чувена фотографија настала тог великог дана, објављена до сада неколико хиљада пута широм планете, наставиће да збуњује све њих.

Разлог је једноставан, упркос општем мишљењу да се ухваћен објективом, у немилосрдном стиску жандарма, налази херој и члан Младе Босне, ријеч је – о њемачком службенику монархије Фердинанду Беру!

– Ова забуна "рођена” је десет година послије атентата. Бечки лист "Интерессантес Блатт” је фотографију објавио уз коментар да је реч о тренутку хапшењу Гаврила Принципа и његовог одвођења у затвор. Да на слици није Принцип, касније је објаснио баш човјек са фотографије, Фердинанд Бер – каже професор Искрин.

Реч је о једном од бројних службеника монархије на раду у Босни. Успротивио се бруталности полиције и свјетине према Принципу, па је и он приведен. То је тренутак у коме је апарат "шкљоцнуо”…

Прије 46 година, Владимир Дедијер је покушао да "исправи криву Дрину”, у својој познатој књизи "Сарајево 1914″, први је објавио фотографију уз право, истинито и једноставно објашњење: на њој је приказан Бер, не Принцип. Међутим, истина је имала мањи домет од почетне грешке. Беров лик са фотографије ушао је у хиљаде уџбеника и историјских студија, и у далеко више новинских чланака – као слика и прилика Гаврила Принципа.



Оставите одговор