Родњина и Третјак упалили бакљу у Сочију

Зимске олимпијске игре у Сочију званично су отворене у петак, а на њима ће учествовати преко 3.000 спортиста из 88 земаља Предсједник Русије Владимир Путин отворио је Игре, да би њихов почетак означили Ирина Родњина и Владислав Третјак, који су запалили олимпијски пламен у Олимпијском парку. Церемонија свечаног отварања уприличена је на Фишт олимпијском стадиону, […]

петак, фебруар 7, 2014 / 20:27

Зимске олимпијске игре у Сочију званично су отворене у петак, а на њима ће учествовати преко 3.000 спортиста из 88 земаља

Предсједник Русије Владимир Путин отворио је Игре, да би њихов почетак означили Ирина Родњина и Владислав Третјак, који су запалили олимпијски пламен у Олимпијском парку.

Церемонија свечаног отварања уприличена је на Фишт олимпијском стадиону, а присуствовало јој је 40.000 људи.

Званично отварање почело је тачно у 20.14 по локалном времену, а започето је видеом чији актер је дјевојчица Љубав, која је азбучном реду представила све што ће бити виђено током церемоније.

Сама церемонија на стадиону је почела представом у којој је представљена Русија, преко брда и долина, а услиједио је поздрав предсједника Русије Владимира Путина и првог човјека Међународног олимпијског комитета Томаса Баха, а потом и интонирање химне Русије.

Већ после 15 минута церемоније кренуо је дефиле спортиста уласком такмичара из Грчке, а потом су услиједили и представници осталих земаља. Занимљиво, спортисти са Бермудских острва изашли су на стадион у бермудама, иако су гледаоцима на трибинама добили покриваче да се угреју.

Занимљиво је да је делегација Македоније, за разлику од претходних Игара, изашла међу првима, а братске Хрватска и Црна Гора су изашле једна за другом.

На крају су изашли домаћи спортисти, чије одјевне комбинације су подсјећале на одијело Деда Мраза. То је такође означило крај дефилеа спортиста на отварању Игара у Сочију.

После дефилеа спортиста, у центру пажње су се нашле маскоте – поларни медвјед, зец и леопард, који су били на скијама, сноуборду и клизаљкама.

Услиједило је представљање историју Русије, уз тачку скоро хиљаду плесача, и традиционални плес хоровод. Посебно занимљив је био средњовијековни плес посвећен Толстојевом "Рату и миру".

По завршетку плесне тачке дошло је вријеме за говоре, а први се свима обратио Дмитриј Чернишенко, предсједник Организационог одбора Игара у Сочију.

"Добродошли на Зимске олимпијске игре у Сочију. Наш град је јединствен, као што је и цијела Русија. Поносни смо што имамо привилегију да угостимо цео све", рекао је Чернишенко.

Следећи на реду био је први човјек Међународног олимпијског комитета Зомас Бах.

"Вечерас исписујемо нову страницу олимпијске историје. У осталим дијеловима свијета биле су потребне деценије да би се урадило оно што је овде постигнуто за седам година. У питању је невјероватно достигнуће", истакао је Бах.

Бах је потом ријеч дао предсједнику Русије Владимиру Путину који је био кратак и јасан:

"Проглашавам Зимске олимпијске игре у Сочију званично отвореним".

Услиједио је балет "Лабудово језеро" у занимљивом, модерном, извођењу, а потом је на стадион унијета олимпијска застава коју су, између осталих, носили Никита Михалков и Валентина Терешкова, прва жена у свемиру.

После извођења олимпијске химне Руслан Захарова је положио заклетву у име спортиста, а потом су угашена свјетла и на стадиону се појавило сазвјежђе и силуете спортиста.

После скоро три сата олимпијску бакљу је на стадион унела Марија Шарапова, која је одрасла у Сочију, а потом ју је предала Јелени Исинбајевој. Оне су заједно наставиле да трче са бакљом коју је затим понио Александр Карељин, а после њега и Алина Кабајева, Ирина Родњина и Владислав Третјак.

Управо Роњина и Третјак су упалили олимпијски пламен у Олимпијском парку у Сочију и тако означили званични почетак 22. Зимских олимпијских игара и услиједио је сјајан ватромет изнад Сочија.



Оставите одговор