РеактОС оперативни систем занимљив и Медведеву

Бесплатни оперативни систем отвореног кода "реактОС", чији развој траје више од десет година, привукао је пажњу руског предсједника Дмитрија Медведева. Студент једне руске средње школе недавно је Медведеву представио нови компјутерски оперативни систем и затражио милион евра за довршетак овог пројекта. Аутори кажу да нови систем може да покрене све "виндоусове" програме, али је много […]

уторак, септембар 13, 2011 / 18:24

Бесплатни оперативни систем отвореног кода "реактОС", чији развој траје више од десет година, привукао је пажњу руског предсједника Дмитрија Медведева.

Студент једне руске средње школе недавно је Медведеву представио нови компјутерски оперативни систем и затражио милион евра за довршетак овог пројекта.

Аутори кажу да нови систем може да покрене све "виндоусове" програме, али је много бржи. Уколико би пројекат добио финансијску подршку, ускоро би могла да почне његова употреба, преноси Би-Би-Си.

За разлику од "линукса" и осталих оперативних система који су конкуренција "виндоусу", "реактОС" је резултат међународне програмерске иницијативе која је потпуно компатибилна са апликацијама, програмима и сервисима прављеним за "виндоус".

"Медведев је недавно посјетио средњу школу у региону Ставропољ, чији је ученик један од учесника пројекта, изјавио је координатор пројекта Алексиј Брагин.

Ученик Марат Каратов искористио је прилику и представио Медведеву ову бесплатну, некомерцијалну иницијативу и рекао му да је за завршетак пројекта неопходно милион евра.

"Медведев је одговорио да ће размислити и да је пројекат заиста веома занимљив", рекао је Брагин.

Стручњаци који развијају "реактОС" кажу да корисници уопште неће осјетити промјену у односу на "виндоус"када буду инсталирали нови оперативни систем.

Они кажу да на тржишту тренутно нема ничега што би замијенило "виндоус" и да, ако желите да пређете на нови оперативни систем, морате да промијените све програме.

У случају "реактОС-а" програми остају нетакнути. Аутори "реакта" тврде да је овај оперативни систем много бржи и да се, послије укључивања компјутера, подиже шест пута брже од "виндоуса".



Оставите одговор