Taдић упозорио: Међународне институције нису свејсне посљедица својих потеза

Предсједник Србије Борис Тадић упозорио је међународне институције да довођењем косовских цариника и пограничних службеника на административне прелазе Косова и Србије преузимају одговорност за све новонастале посљедице. "Свако ко предузима акције које доводе у питање животе људи, мора да буде свестан консеквенци било да је реч о међународним, европским институцијама, било о представницима појединих амбасада. […]

уторак, септембар 13, 2011 / 18:45

Предсједник Србије Борис Тадић упозорио је међународне институције да довођењем косовских цариника и пограничних службеника на административне прелазе Косова и Србије преузимају одговорност за све новонастале посљедице.

"Свако ко предузима акције које доводе у питање животе људи, мора да буде свестан консеквенци било да је реч о међународним, европским институцијама, било о представницима појединих амбасада. Приштину још могу да разумем, али међународне представнике који се играју са миром и животима људи, не могу", рекао је Тадић новинарима.

Тадић није хтио да одговори на питање шта ће урадити Београд ако друга страна употријеби силу за преузимање прелаза, наводећи да он, као предсједник Србије, не може да најављује сваки политички корак Србије.

"Посебно је забрињавајуће да они који су спремни да предузму акције уз употребу силе, јер има и назнака да до тога може доћи, преузимају огроман ризик кршења мира на Космету и довођења у питање људских живота", упозорио је Тадић.

Он је најавио да ће у току дана разговарати са међународним званичницима, између осталих и са европским представником Кетрин Ештон и генералним секретаром НАТО-а Андерсом фог Расмусеном, у вези са пријетњама да би могло да дође до кршења међународног права на административним прелазима на Косову.

Тадић је рекао да ће Србија у дипломатској комуникацији учинити се да до тога не дође и нагласио да Београд неће под притисцима прихватити албанске царинске службе, као што нису ефикасни ни унутрашњи притисци о питању Војводине, Рашке/Санџака, за које је оцијенио да се појављују у контексту притисака када је ријеч Косову.

Према његовим ријечима, било какво довођење такозваних косовских цариника или пограничних служби на административне значило би кршење статусне неутралности међународних институција Кфора и Еулекса на Космету и свих договора и одлука Савјета безбједности УН.

Тадић је навео да је за Србију прихватљив статусно неутралан царински печат Косова, али је неприхватљиво регулисање царинских послова на Космету, односно да наплата царина иде Приштини.

Он је рекао да Кфор и Еулекс треба да обезбјеђују владавину права на Косову, а не да буду сервис Приштине, те додао да Србија рачуна на подршку свих оних из међународне заједнице који су за поштивање владавине права.

Тадић је напоменуо да забрињава што пролазе мјесеци, а још није формирана комисија која би истраживала трговину људским органима на Косову, те оцијенио да то повећава сумње да "иза те спорости у истрази можда постоји неки други разлог".

Говорећи о питању Војводине и закона о јавној својини, Тадић је рекао да он, као предсједник државе, неће потписати ниједно законско рјешење које доводи у питање интегритет Србије и њен устав.



Оставите одговор