Произведена чврста свjетлост – фотони ипак имају интеракцију

Научници са Универзитета Принстон успјели су свјетлост да претворе у кристале односно да направе "чврсту свјетлост". Ипак, то неће омогућити стварање свјетлосне сабље, нашалио се један од истраживача. Доктор Ендрју Хоук, професор електроинжењеринга и један од истраживача, каже да су он и његове колеге успјели да свјетлост претворе у кристале и да је то нешто […]

петак, септембар 19, 2014 / 10:17

Научници са Универзитета Принстон успјели су свјетлост да претворе у кристале односно да направе "чврсту свјетлост". Ипак, то неће омогућити стварање свјетлосне сабље, нашалио се један од истраживача.

Доктор Ендрју Хоук, професор електроинжењеринга и један од истраживача, каже да су он и његове колеге успјели да свјетлост претворе у кристале и да је то нешто за шта се мислило да није могуће, пише Хафингтон пост.

„Ово је сасвим нови начин на који се свјетлост понаша“, истиче Хоук.

Већ генерацијама физичари уче да фотони, субатомске честице од којих је сачињена свјетлост, не улазе у интеракцију једни с другима. Међутим, научници су успјели да изведу супротно.

Они су направили структуру од 100 милијарди атома суперпроводљивог материјала како би направили неку врсту „вјештачког атома“.

Затим су структуру смјестили поред суперпроводљиве жице са фотонима, који су због чудних закона квантне испреплетености преузели неке особине вјештачког атома.

„Ова интеракција довела је до потпуно новог понашања свјетлости, сличног фазама које пролазе течности и кристали“, каже истраживач на постдокторским студијама на „Принстону“ Даријус Сандри.

Научници се надају да ће, захваљујући овом необичном открићу, успјети да развију егзотичне материјале, укључујући и суперпроводнике на собним температурама.

Од ових хипотетичких материјала могли би да се праве ултраосетљиви сензори и рачунари невјероватних брзина, што би могло да реши енергетска питања на свету.

„Овај рад неће довести до стварања свјетлосне сабље“, нашалио се Хоук.



Оставите одговор