Правосуђе: Штрајк који траје

Административни радници у правосуђу су једини који су успјели да организују штрајк и проведу га у великом обиму. Уколико Влада Републике Српске, на челу са Премијером Џомбићем, и ресорни Министар г-ђа Златковић, не позову Синдикат правосуђа Републике Српске за преговарачки сто и не дају нам понуду која би значила добру вољу у смјеру испуњења наших […]

уторак, јануар 29, 2013 / 13:19

Административни радници у правосуђу су једини који су успјели да организују штрајк и проведу га у великом обиму.

Уколико Влада Републике Српске, на челу са Премијером Џомбићем, и ресорни Министар г-ђа Златковић, не позову Синдикат правосуђа Републике Српске за преговарачки сто и не дају нам понуду која би значила добру вољу у смјеру испуњења наших захтјева, провешћемо радње за даље омасовљавање штрајка и његову даљу радикализацију, кажу у Синдикату правосуђа за Фронтал.

То би могло да доведе до потпуне блокаде правосудног система у Републици Српској, кажу штрајкачи и обећавају да ће се штрајк наставити до коначног испуњења њихових захтјева.

– Никакав рок није и не може бити одређен, јер ми нисмо везани датумом, него испуњењем захтјева у погледу равноправног и недискриминаторског односа Владе према нама – објашњава Александар Чавић, предсједник Штрајкачког одбора Окружног привредног суда Бања Лука,

Административни радници у правосуђу су једини који су успјели да организују штрајк и проведу га у великом обиму. Други грански синдикати су ставили мораторијум на Одлуку о штрајку и поново припремају план синдикалних активности, али је чињеница да је само Синдикат правосуђа Републике Српске успио да на прави начин спроведе у дјело заједнички договор гранских синдиката.

– С обзиром да Влада Републике Српске, Премијер Џомбић и Министар правде г-ђа Златковић, још нису изразили вољу да позову Синдикат правосуђа Републике Српске за преговарачки сто и дају нам коректну понуду, одлучили смо да проведемо радње за даље омасовљавање штрајка и његову даљу радикализацију – најављује Чавић

Он наводи да се у штрајку налази 74% административних радника у правосуђу, а у укупан број радника не урачунавају се: носиоци правосудних функција (судије и тужиоци), радници којима није предвиђено умањење плата (радници по уговору о дјелу, приправници запослени уз суфинансирање Завода зазапошљав ње РС и тд.); радници у КПЗовима јер руководиоци тих институција, противно Закону о штрајку и Рјешењу Министра правде Републике Српске о минимуму процеса рада, нису донијели акт о минимуму процеса рада за те институције, па су радници ускраћени за могућност штрајка; радници у институцијама у којима не постоје синдикалне организације, те припадници судске полиције јер њима није предвиђено умањење као административним радницима у правосуђу.

Подсјетимо, у Министарству правде наводе на само 14 одсто радника у правосуђу штрајкује.

Чавић тврди да у Окружном привредном суду Бања Лука не штрајкује само 7,14% од укупног броја административних радника.

-У лица која не штрајкују не урачунавамо лица која су се изјаснила за штрајк, али су актом послодавца ангажовани на минимуму процеса рада, као и раднике којима није предвиђено умањење плата (радници по уговору о дјелу, приправници запослени уз суфинансирање Завода за запошљавање РС и тд.). Дакле, вољно раде само 3 административна радника којима је постојећим прописима предвиђено умањење плате.

Зашто штрајкују радници у правосуђу и колико су им смањена примања?

Чланом 76. Закона о судовима Републике Српске предвиђено је да се на раднике судова примјењују прописи којима се регулишу радни односи запослених у органима управе. Аналогним прописима, то се односи и на друге административне раднике у правосуђу, са изузетком горе побројаних. То значи да се у погледу плата администрације у правосуђу примјењују одредбе Закона о платама запослених у органима управе Републике Српске. Посљедњим умањењем, на основу измјена наведеног Закона, свим административним радницима ће бити смањена плата за 20%, осим за секретара Врховног суда Републике Српске, секретара Републичког тужилаштва, помоћнике правобраниоца, шефове судских писарница, шефове ИКТ одсјека и тд. којима ће бити умањена плата за 25%.

Штрајкачи кажу да то практично значи, да ће раднику са средњом стручном спремом, којима је одређен максималан коефицијент 7 (распон од 5 до 7), тај коефицијент бити умањен на 5,6. Он се множи са основицом од 100 КМ, па се добија плата од 560 КМ. На ову плату се рачуна једино минули стаж, и то 0,5% за сваку годину стажа. У плату од 560 КМ је урачуната накнада за топли оброк, зимницу, огрјев и регрес и не могу се посебно исказивати, а на основу члана 5. став 3. Закона о платама запослених у органима управе Републике Српске.

Када би се плата од 560 КМ рашчланила то би изгледало овако: Топли оброк износи 185 КМ мјесечно (половина најниже плате у Републици Српској, а која износи 370 КМ), док зимница, огрев и регрес износе 62 КМ мјесечно (износ 1/12 годишњег износа за ова давања у износу од двије најниже плате, што износи 740 КМ годишње). Када се од 560 КМ одузме топли оброк у износу од 185 КМ мјесечно и регресирана давања у износу од 62 КМ прерачунато на мјесечни ниво, добија се да је износ плате без ових давања 313 КМ.

Оволико износи плата у случају примјене максималног коефицијента за средњу стручну спрему, а који износи 7, па 20% умањен коефицијент износи 5,6.

– Али, с обзиром да се распон коефицијената за ССС одређује од 5 до 7, шта када се умањење примјени на минимални коефицијент од 5, па тако умањен коефицијент износи 4? Можете израчунати сами! Ово само наводим као илустрацију сложености проблема и угрожености радом стечених права административних радника у правосуђу – детаљно објашњава Чавић за Фронтал.

Пет пута већи терет?

Штрајкачи наводе да су у протекле три године административним радницима у правосуђу су биле умањене плате за 10%, односно за 15% за горе побројане више хијерархијске нивое администрације, то значи, наводе даље да им је у протекле три године, одузето 3,6 бруто плата.

– У години када је планирано умањење од 20% и више, само у текућој години остати без 2,4 бруто плате. То значи да је радницима у правосуђу у 4 године одузето 6 (словима: шест) бруто плата. И да разјаснимо појам бруто плата. С обзиром да се сви доприноси рачунају у односу на умањене плате, то значи да ће и уплате доприноса бити мање за 20% (или 25% за више платне разреде). Радници у другим гранама и дјелатностима којима се први пут уводи смањење у износу од 10%, укупно ће бити оштећени за 1,2 бруто плате, а радници правосуђа за 6 бруто плата. То значи да су радници у правосуђу, у материјалном смислу, поднијели 5 пута већи терет кризе него друге колеге којима се умањују примања први пут – објашњавају штрајкачи.

Штрајк ће се, како кажу, наставити како би се извршио притисак који би могао да доведе до правог ефекта штрајка, а то је присиљавање Владе Републике Српске да редефинише "драконска умањења плата административним радницима у правосудним институцијама Републике Српске."

Влада РС и надлежно министарсво данас се нису оглашавали поводом штрајка.



0 КОМЕНТАРА

  1. Bojan5150, 29.01.2013. 18:13:32

    Бојане, ово нису функционери што штрајкују, ово су обични радници, кафе куварице, чистачице, портири, дактилографи и слично…не очекујеш ваљда да судије и тужиоци штрајкују!?B-)
    Тамо је несразмјер у примањима, па од неколико хиљада плате судијама, дактилографи имају тек неку сићу од 300-400 км.

Оставите одговор