Потписаћемо га и љепшег и старијег: Вучуревић о Дејтону

"Дејтонски мировни споразум потписан је прије 28 година због мира, али велики моћници имају резервне варијанте, па шаљу некакве високе представнике, ево сада и лажног високог представника и полако нагризају тај Дејтонски мировни споразум", упозорио је Вучуревић.

уторак, новембар 21, 2023 / 12:11

Почасни предсједник Асоцијације "Ствараоци Републике Српске" Божидар Вучуревић изјавио је Срни да се српски народ мора одупријети покушајима нагризања Дејтонског мировног споразума и резервним варијантама великих моћника.

Он је указао да се српски народ мора држати Дејтонског мировног споразума.

"Оно што смо потписали, оно на шта смо пристали мора бити непорециво. Добро је да је дошло до мира, али морамо се одупријети овоме што сада покушавају, што су нам узели бројне надлежности, што нам шаљу некакве војске, узурпирају нам правосуђе и шаљу нелегитимног високог представника", нагласио је Вучуревић.

Он је напоменуо да су Срби у два свјетска рата ратовали на страни савезника против окупатора, а друга два народа против Срба и савезника.

Вучуревић је рекао да су, нажалост, савезници при крају сваког рата, па и Одбрамбено-отаџбинског, Србе бомбардовали, као да су кривци.

"Зато се морамо оканити свих војних пактова, свакоме жељети добро и са сваким поступати лијепо, онај ко нама жели лијепо", рекао је Вучуревић.

Говорећи о распаду СФРЈ, Вучуревић је истакао да су "растурачи Југославије кренули у растурање државе, али увијек имају резервну варијанту или више њих".

"Прво су покушали са Кутиљеровим планом, који је нама био прихватљив, на који је и Алија /Изетбеговић/ ставио потпис, али се касније њима није свидио, па наредише Алији да повуче потпис. Онда је дошао на ред Лорд Карингтон по чијем плану се радило који је сазвао мировну конференцију у Хагу и представнике свих шест република у бившој Југославији. Сви су прихватили, а Срби су имали два амандмана, међутим, он није имао овлаштење од послодаваца да то уважи, па је прекинуо сједницу, а касније заказао наставак", присјећа се Вучуревић.

Он је додао да су западни моћници убрзо донијели одлуку да признају државност Словенији и Хрватској, па њихови представници нису ни дошли на наставак сједнице која је прекинута, а кренуо је рат.

Пуних 28 година навршлио се данас од када је у америчкој бази "Рајт Петерсон" у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставноправни поредак.

Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета – Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.



Оставите одговор