Попушта: Катарске авионе саудијски блок припустио кроз коридоре

Четири арапске земље које су прекинуле дипломатске односе и саобраћајне везе с Катаром саопштиле су да су отвориле "хитне руте" које могу да користе катарски авиони.

понедељак, јул 31, 2017 / 18:01

Министарство вањских послова Уједињених Арапских Емирата саопштило је данас да је у сарадњи с Међународном организацијом за цивилно ваздухопловство отворено девет коридора, преноси Бета.

Отворени коридори укључују прекоморска подручја којима управљају Емирати, а један, којим управља Египат, преко Средоземног мора.

Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Египат и Бахреин прекинули су дипломатске односе и саобраћајне везе с Катаром јер, како га оптужују, подржава екстремисте и мијеша се у унутрашње послове тих земаља, осуђујући га и због веза с Ираном који је регионални ривал Саудијској Арабији.

Катар је одбацио те оптужбе као политички мотивисане, као и ултиматум са 13 захтева које су му сусједи упутили.

Авиокомпанија Катар ервејз, једна од највећих у региону, морала је да преусмјери многе своје летове и да укине летове ка великим регионалним дестинацијама као што је Дубаи.

Ал Тани: Став Катара јасан од првог дана

Министар вањских послова Катара шеик Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани поручио је у изјави за Ал Џазиру да је његова земља од почетка заливске кризе имала јасан став који се односио на дипломатско рјешење уз пуно поштовање суверенитета његове земље.

"Став Катара је јасан од првог дана, а то је дипломатско рјешење уз испуњавање обавеза свих страна и уз пуно поштивање суверенитета Катара", рекао је шеф катарске дипломатије, преноси Анадолија.

Он је рекао да су представници земаља које у изолацији држе Катар уствари изјављивали да су спремни на дијалог уз одређене услове, те да "уопште нема потребе за дијалог уколико су унапријед већ постављени услови јер такво нешто и не може дати резултате".

"Земље које Катар држе у изолацији након два мјесеца су почеле разумијевати какав то утицај има на грађане. Људима је онемогућен приступ имовини у Заливу. Привредници су тражећи алтернативне путеве за пласман производа претрпјели велике губитке. Да држава није помогла привредницима, грађанима, штета би била много већа", појаснио је Ал Тани.



Оставите одговор