ПИК: Српска би се правно осамосталила (Русија издвојила мишљење)

Високи представник у БиХ Валентин Инцко данас је у Сарајеву представио коминике Управног одбора /УО/ Савјета за спровођење мира /ПИК/, који је усвојен уз издвојено мишљење Руске Федерације у вези са питањима правосуђа у БиХ. Високи представник није шире образлагао одлуку Руске Федерације да издвоји мишљење на текст коминикеа који се односи на референдум о […]

среда, децембар 2, 2015 / 18:41

Високи представник у БиХ Валентин Инцко данас је у Сарајеву представио коминике Управног одбора /УО/ Савјета за спровођење мира /ПИК/, који је усвојен уз издвојено мишљење Руске Федерације у вези са питањима правосуђа у БиХ.

Високи представник није шире образлагао одлуку Руске Федерације да издвоји мишљење на текст коминикеа који се односи на референдум о правосуђу БиХ у Републици Српској и обавезу поштивања одлука Уставног суда БиХ.

Када је ријеч о референдуму о правосуђу БиХ, чије је одржавање најављено у Републици Српској, Инцко је рекао да чланови УО ПИК-а позивају да се о правосуђу расправља унутар структуралог дијалога.

Инцко је додао да "нижи ниво власти не може одржавати референдуме о питањима која се тичу вишег нивоа власти".

Он је навео да су чланови УО ПИК-а поновили приврженост међународне заједнице суверенитету и територијалном интегритету БиХ, те додао да би се – у случају успјешно проведеног референдума Српске о правосуђу БиХ и одлукама високих представника – Српска одвојила као правосудно подручје, те да би ту било ријечи о "правном отцјепљењу".

Представљајући коминике, Инцко је новинарима рекао да током сједнице УО ПИК-а није било ријечи о одлуци Уставног суда БиХ у вези са Законом о празницима Републике Српске, те да не може да је коментарише с обзиром да "још није објављена у Службеном гласнику".

Он је додао да су одлуке Уставног суда БиХ "коначне и обавезујуће и да се морају поштовати и провести".

Одговарајући на питање о страним судијама у Уставном суду БиХ, који су према Дејтонском споразуму требали остати само пет година, Инцко је рекао да им је мандат продужен "на захтјев домаћих политичара" и да је исти став и Савјета министара ЕУ.

"Стране судије су именоване јер не припадају нити једном од конститутивних народа и именује их предсједник Европског суда за људска права у Стразбуру, тако да је њихова објективност и непристрасност загарантована", тврди Инцко.

Он каже и да је мандат страним судијама продужен до њихове 70. године живота, инсистирајући да је ријеч о чисто техничком питању које које је дефинисао Европски суд за људска права.

Инцко је, између осталог, рекао да је УО ПИК-а констатовао позитиван развој ситуације у БиХ од прошле сједнице, напомињући да органи власти у БиХ нису престали да раде на успостављању функционалне државе, владавине права и испуњавању одредби Дејтонског мировног споразума.

Према његовим ријечима, политички директори су позвали надлежне органе у БиХ, који предузимају напоре у борби против тероризма, да кривично процесуирају лица укључена у терористичке активности и спријече радикализацију, као и да у том погледу јачају сарадњу међу органима власти унутар БиХ.

Замјеник високог представника Брус Бертон је новинарима поновио став да референдум који је покренула Народна скупштина Српске представља кршење "дејтонског оквира, а посебно Анекса четири и Анакеса десет".

"Управни одбор ПИК-а је на сједници истакао недвосмислено опредјељење за очување територијалног интегритета и суверенитета БиХ у складу са међународним правом, наглашавајући да ентитети немају право на отцјепљење од БиХ и правно постоје једино на основу Устава БиХ", рекао је Бертон.

Бертон је указао и да је током сједнице УО ПИК-а разговарано о образовању, истичући да и у том сегменту постоји тенденција злоупотребљавања основних питања на штету школске дјеце.

"Чврсто смо увјерени да је образовање од пресудног значаја за помирење и међусобно разумијевање унутар БиХ. Међународна заједница је чврсто опредјељена успостављању стабилне, безбједне и просперитетне БиХ", каже Бертон.

Конференција за новинаре у згради ОХР-у у Сарајеву почела је мунутом ћутње за жртве недавних терористичких напада



Оставите одговор