За запошљавање инвалида у седам година утрошено 22,8 милиона КМ

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је да је за запошљавање и одржавање броја запослених лица са инвалидитетом у протеклих седам година утрошено око 22,8 милиона КМ. Поводом Међународног дана инвалида, Савановић је навео да је на основу Закона о професионалној рехабилитацији, оспособљавању и запошљавању лица са инвалидитетом новчаним стимулацијама, посредством […]

среда, децембар 2, 2015 / 18:22

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је да је за запошљавање и одржавање броја запослених лица са инвалидитетом у протеклих седам година утрошено око 22,8 милиона КМ.

Поводом Међународног дана инвалида, Савановић је навео да је на основу Закона о професионалној рехабилитацији, оспособљавању и запошљавању лица са инвалидитетом новчаним стимулацијама, посредством Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида, запослено 1.694 лица са инвалидитетом, за шта је утрошено око 4,9 милиона КМ.

За запослена лица са инвалидитетом извршен је поврат свих доприноса послодавцима у износу од око 17,8 милиона КМ.

Савановић је подсјетио да се ове године завршава петогодишњи период реализације Стратегије унапређења друштвеног положаја лица са инвалидитетом у Републици Српској, у којој је једна од кључних области њихово запошљавање, те да је Српска прва у региону ову област регулисала посебним законским прописом.

Он је навео да Влада Српске редовно исплаћује мјесечна новчана примања ратним војним инвалидима, те подсјетио да је у току реализација Програма потпуног стамбеног збрињавања ратних војних инвалида до четврте категорије, као и да се сваке године за одређени број ратних војних инвалида обезбјеђује и бањско-климатско лијечење и средства за помоћ у лијечењу.

"Актуелни Закон о правима бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца одбрамбено-отаџбинског рата, у односу на претходни, омогућио је најтежим ратним војним инвалидима прве категорије увећан проценат додатка за његу и помоћ", истакао је Савановић.

Он је додао да је повећан и проценат допунског материјалног обезбјеђења за војне инвалиде који немају додатак за његу и помоћ, да је смањен и рок за подношење захтјева за повећање процента војних инвалида по основу погоршања здравственог стања са пет на три године, те да је обезбјеђена и предност при упису дјеце ратних војних инвалида од прве до шесте категорије у образовне установе, додјелу стипендија и смјештај у студентске домове.

Савановић је изразио наду да ће досадашње, али и активности које ће Влада предузети, допринијети испуњењу једног од стратешких циљева Српске – побољшању положаја лица са инвалидитетом и њихове потпуне социјалне укључености у друштво.

"Вјерујем да ће се од данас, уважавајући положај ратних војних инвалида и допринос који су они дали овом друштву, отворити и ново поглавље у књизи успјеха Владе Републике Српске у области укупног побољшања њиховог положаја", навео је ресорни министар.



Оставите одговор