Овако је изгледала ћуприја након рушења 1943.

До сада непозната фотографија моста Мехмед-паше Соколовића, из 1943. године, на којој се види један порушен дио, недавно се појавила на интернет-презентацији њемачке Бундес архиве у делу посвећеном Другом свјетском рату. На фотографију је случајно на интернету наишао Немања Перендија, из Вишеграда, који је одмах открио да је ријеч о слици из 1943. године на […]

петак, септембар 20, 2013 / 11:06

До сада непозната фотографија моста Мехмед-паше Соколовића, из 1943. године, на којој се види један порушен дио, недавно се појавила на интернет-презентацији њемачке Бундес архиве у делу посвећеном Другом свјетском рату.

На фотографију је случајно на интернету наишао Немања Перендија, из Вишеграда, који је одмах открио да је ријеч о слици из 1943. године на којој немачки војници прелазе мост натоварени муницијом, док се повлаче из Вишеграда, који су претходно минирали. Према његовим сазнањима и истраживањима, војници са слике су припадници Прве брдске дивизије, једне од елитних јединица њемачког Вермахта.

– О идентификацији војника свједочи и амблем на њиховој униформи, рунолист или планински цвијет који је био симбол Вермахта. Један дио ове јединице, која је иначе ратовала у Нормандији и Стаљинграду, био је послат на Балкан односно у Југославију како би разбио покрет отпора – истиче Перендија, додајућиу да је ова акција војске у НОБ-у названа шеста непријатељска офанзива, а у њемачким архивима записана као “Кугласта муња”.

На слици је такође видљив натипс “VICTORIA” који се исписан на наставку моста.- Наиме, у јединицама Југословенске војске у отаџбини, приликом првог ослобођења Вишеграда 1941. године били су и представници британске и америчке мисије. Британску групу официра је предводио генерал Чарлс Армстронг, а америчку мисију Алберт Сајц, те се неко од ових људи сматра аутором овог натписа на ћуприји – каже Перендија.

После ослобођења, у периоду од 5. до 10. октобра 1943. године, Вишеград прелази у руке НОВЈ, а онда поново долази војска Рајха и заузима град.

У једном од тих сукоба њемачка јединица је у повлачењу минирала четири стуба моста, што је и приказано на фотографији коју је сликао непознати Нијемац презимена Призибл. Још једно оштећење моста се догодило 1944. године када је ћуприја разорена од стране савезничких снага.

Ћуприја је рушена и у првом свјетском рату- При повлачењу Аустријанаца из Вишеграда 1914. године, разорено је једно окно, а сљедеће године српска војска приликом напуштања Вишеграда је разорила још једно. Такво стање моста се задржало до 1939. године када је доведен у исправно стање. Од 1915. до 1939. године на порушеном дијелу моста стојала је жељезна конструкција преко које се одвијао саобраћај.



Оставите одговор