Откривено најтање стакло на свијету

Мала стаклена плоча дебела свега два атома ушла је у Гинисову књигу рекорда као најтања стаклена плоча. Међутим, уколико занемаримо рекорд, да ли тако танак комад стакла може да издржи притисак прста а да се не разбије? „Стакло може да се поломи, али је оно зато знатно флексибилније од регуларног стакла. Можете да га кривите […]

уторак, септембар 17, 2013 / 08:41

Мала стаклена плоча дебела свега два атома ушла је у Гинисову књигу рекорда као најтања стаклена плоча.

Међутим, уколико занемаримо рекорд, да ли тако танак комад стакла може да издржи притисак прста а да се не разбије?

„Стакло може да се поломи, али је оно зато знатно флексибилније од регуларног стакла. Можете да га кривите поприлично, али ће се оно у једном тренутку разбити“, тврди Дејвид Мулер са Универзитета Корнел гдје је ово стакло први пут посматрано.

Ово стакло је јаче од мјехурића сапунице, али би се вјероватно распало када би неко јако дунуо у њега.

Оно што је интересантно јесте чињеница да је практично невидљиво, пошто не само да је невјероватно танко, оно је, попут регуларног стакла, транспарентно.

Мулер и његове колеге наишли су на ово супер-танко стакло сасвим случајно када су радили са научницима са Универзитета Улм у Њемачкој на стварању графена, јаког и веома танког материјала сачињеног од атома угљеника.

Међутим, када су погледали графен који су направили, на његовој површини су примијетили нешто необично.

Мулер је у лабораторији под изузетно јаким електронским микроскопом анализирао графен открио да је у питању структура стакла.

Он је био изузетно узбуђен пошто нико до сада није успио да из прве руке види структуру стакла.

Основна структура стакла била је тема бројних нагађања, али никада није постојало довољно танко парче стакла да би се видјела његова структура.

„Свакодневно стакло чине милиони и милиони измjешаних атома, тако да када покушате да гледате кроз њега, видите само неред. Међутим, ова ствар је толико танка да се атоми не преклапају“, изјавио је он.

Мулер се нада да ће ово стакло временом пронаћи свој пут до малих електронских уређаја, али ће до тада остати у његовој лабораторији.



Оставите одговор