Оптужнице Тужилаштва БиХ постају тајне?

Оптужнице Тужилаштва БиХ више неће бити доступне као јавни документи и нико их, осим странака у поступку, неће моћи добити, одлука је Агенције за заштиту личних података у БиХ. Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић рекао је да на основу инструкције Агенције за заштиту личних података оптужнице више никако не могу бити доступне јавности. Директор Агенције […]

среда, фебруар 15, 2012 / 20:00

Оптужнице Тужилаштва БиХ више неће бити доступне као јавни документи и нико их, осим странака у поступку, неће моћи добити, одлука је Агенције за заштиту личних података у БиХ.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић рекао је да на основу инструкције Агенције за заштиту личних података оптужнице више никако не могу бити доступне јавности.

Директор Агенције Петар Ковачевић истакао је да је објављивање оптужница у пуном обиму неприхватљиво и да је супротно праву и пракси у другим земљама, пренио је Бирн.

"Прошле године је био поступак по приговору на обраду личних података и ми смо донијели одлуку. За нас је то неприхватљиво, осим да се не врши анонимизација. То је супротно и Закону о кривичном поступку и Закону о слободи приступа информацијама. Нема ниједног ваљаног разлога због чега би се ти подаци објављивали у таквом обиму и држали на интернет страници", истакао је Ковачевић.

Према његовим ријечима, изостављање информација о адреси, матичном броју, националности, те другим личним подацима, није довољно.

"Поставља се питање оправданости у смислу пресумпције невиности. То је толико осјетљиво питање, ако се оптужница односи на лице из малог мјеста", рекао је Ковачевић.

Он је додао да су могуће и бројне злоупотребе.

"Нађите да ли се у Њемачкој или некој другој земљи објављују оптужнице на интернету. Само се у нашој земљи протежира та транспарентност. Погледајте да ли је тако у Европи", категоричан је Ковачевић.

Агенција за заштиту личних података у БиХ затражила је 2010. године од правосудних институција на нивоу БиХ да уклоне личне податке из оптужница и пресуда које објављују на интернет страницама.

Тада је образложено да се објављивањем на интернету оптужница и пресуда које укључују име и презиме оптуженог или осуђеног лица крши Закон о заштити личних података.

Након тога је Тужилаштво БиХ повукло са интернета све оптужнице, али су се оне могле добити на захтјев, да би на крају и та могућност била укинута.

Оптужнице других тужилаштава у БиХ доступне су јавности, с тим да су лични подаци заштићени.

У Хрватској и Србији оптужнице су доступне јавности.



Оставите одговор